Błędy przy zakupie domu zdarzają się często. A zakup domu to decyzja, przy której nie można sobie na takie pozwolić. Wiąże się z nią dużo emocji, wysiłku i formalności, łatwo więc niekiedy przeoczyć nawet podstawowe problemy.

Niesprawdzenie domu

Podobnie jak w przypadku mieszkania, zakup domu wiąże się z jego sprawdzeniem. Zarówno pod kątem prawnym (księga wieczysta, akt własności, plany zagospodarowania przestrzennego), jak i technicznym (stan techniczny, rozkład pomieszczeń, ogrzewanie, izolacja termiczna, media, instalacje, itp.). Zaniechanie sprawdzenia to podstawowy błąd przy zakupie domu, jaki można popełnić. Osoby, którym bardzo brakuje czasu, mogą skorzystać z raportów przygotowywanych przez Homescanner.pl, nigdy natomiast nie powinny kupować wyłącznie na podstawie ogłoszenia.

Zły stan techniczny budynku

Remont domu jednorodzinnego może kosztować czasem tyle, ile postawienie domu od nowa. Zwłaszcza jeśli wadliwie wykonane są elementy konstrukcyjne (fundamenty, stropy, komin, ściany), należy nastawić się na kosztowny remont. W dodatku stare budynki były budowane w oparciu o znacznie niższe standardy energetyczne niż dzisiejsze, więc ich ogrzewanie jest trudniejsze. Najgorsze domy to zazwyczaj takie, w których nikt nie mieszkał przez ponad rok – wilgoć i pleśń mogą być nie do usunięcia.

Problematyczna własność gruntu

Domy jednorodzinne, zwłaszcza położone na wsi, nie zawsze mają założoną księgę wieczystą. Zdarza się, że grunt, na którym wybudowany jest dom (lub przynajmniej część działki) jest przedmiotem sporu, a sprzedający nie poinformuje o tym kupującego. Wówczas ten drugi narażony jest na wieloletnie batalie przed sądami, a nie chroni go domniemanie własności, wynikające z księgi wieczystej. Dlatego zazwyczaj odradza się zakup domu bez założonej księgi wieczystej lub takiego, o który toczy się postępowanie.

Brak drogi dojazdowej

Jeśli w momencie zakupu domu brakuje do niego asfaltowej drogi dojazdowej, to należy nastawić się na to, że problem uda się rozwiązać dopiero po kilku (w skrajnych wypadkach – kilkunastu) latach. Do kosztu domu i samej drogi (do której w wielu gminach trzeba będzie dopłacić) trzeba więc dodać naprawy samochodu, którego podwozie będzie bezlitośnie eksploatowane na rozmiękającej drodze gruntowej.

Brak uzbrojenia działki w media

Podłączenie do sieci energetycznej jest standardem, od którego mamy już coraz mniej wyjątków. Znacznie gorzej wygląda sprawa z gazem, kanalizacją czy wodą. Koszty budowy i obsługi własnych urządzeń (np. piec, studnia, szambo) są znaczne. Nieuwzględnienie ich to poważny błąd przy zakupie domu, dlatego polecamy zakup domu stojącego na w pełni uzbrojonych działkach lub takiego, gdzie umowy przyłącza zostały już podpisane.

zakup domu

Sielskie sąsiedztwo

Zakup domu na działce odrolnionej obok działki rolnej może wydawać się miłą ucieczką od głośnego sąsiedztwa. Faktycznie jednak bliskość terenów wykorzystywanych rolniczo ma pewne wady, które uwidaczniają się latem. Po prostu wszędzie wokół czuć nawozem. Największe trudności mogą mieć alergicy – poszczególne uprawy i prace rolne powodują pylenie i raczej nie można nic z tym zrobić.

Samotny dom

Brak jakiegokolwiek sąsiedztwa może mieć ujemne skutki. Samotne domy mogą być łatwym łupem dla włamywaczy. Generują też wysokie koszty związane z doprowadzeniem mediów. Nie da się też znaleźć miejsca zupełnie oderwanego od rzeczywistości, wokół będą więc tereny leśne lub rolne z całą ich specyfiką.

Złe usytuowanie domu na działce

Niektóre domy są budowane lub rozbudowywane bez uwzględnienia takich elementów, jak wygodny wyjazd z garażu czy łatwe wyjście w stronę furtki. W skrajnych przypadkach, by zaparkować samochód, trzeba objechać cały dom lub na teren da się wjechać najwyżej jednym samochodem, bo budynek blokuje dalszą część działki. Warto zwrócić na to uwagę w momencie zakupu i założyć, że w rodzinie będą przynajmniej 2 samochody (a czasem przyjadą też goście).

Działka na terenie zalewowym

Dawno nie było poważnej powodzi, więc na ogół nie zdajemy sobie sprawy, że infrastruktura mająca jej zapobiec jest w złym stanie na terenie prawie całego kraju. Działki na terenach powodziowych są więc ryzykowne. Mają też nieco mniejszą, za to częściej widoczną wadę – bardzo łatwo pokrywają się kałużami i błotem.

Problem z internetem

Pominięcie internetu jest błędem, który łatwo popełnić. Przecież w razie czego wykorzysta się… no właśnie co? Jakie łącze oprócz kablowego będzie prawidłowo działało pod lasem, z dala od przekaźnika? Osoby, które potrzebują internetu jako narzędzia, nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostępie. Powinny pomyśleć o tym już w momencie zakupu domu.

O błędy przy zakupie domu łatwo, a one będą w przyszłości wpływały na koszty i komfort mieszkania. Tak naprawdę bardzo trudno uniknąć wszystkich, najlepiej więc po prostu przemyśleć i przeliczyć wcześniej to, czy uda nam się z nimi uporać.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *