Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania lub domu są czymś, na co należy przygotować się zawczasu. Łącznie mogą one wynieść od 2 do nawet 15% wartości samej nieruchomości. Dla osób kupujących mieszkanie po raz pierwszy taka kwota może być szokująca. Trzeba jednak pogodzić się z częścią kosztów stałych, a skupić na obniżeniu pozostałych.

Taksa notarialna

Oczywisty i niestety dosyć wysoki, dodatkowy koszt zakupu mieszkania. Przepisy regulują jedynie maksymalną wysokość taksy, którą notariusze mogą obniżyć, ale robią to raczej niechętnie. Jako że cena większości mieszkań i domów zawiera się w przedziale 60 000 – 1 000 000 zł, maksymalna taksa wynosi 1010 zł + 0,4% nadwyżki ponad 60 000 zł. Przykładowo mieszkanie kupione za 300 000 zł wiąże się z taksą do 1970 zł [1010 + 0,4%*(300 000 – 60 000)]. Jeśli nieruchomość jest warta powyżej 1 000 000 zł, to do taksy dolicza się 0,2% nadwyżki ponad 1 000 000 zł. Przykładowo dom kupiony za 1 200 000 zł wiąże się z taksą do 5170 zł.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym należy opłacić PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości. O podatku tym powinien przypomnieć notariusz, w praktyce można też zapłacić PCC za jego pośrednictwem. Jest to dość spory dodatkowy koszt przy zakupie mieszkania.

Stracony czas

Zazwyczaj nie uwzględniamy go licząc dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania czy domu. Czy czas można potraktować jako dodatkowy koszt przy zakupie mieszkania? Poświęcony czas zajmuje jednak bardzo istotną pozycję na tej liście. Wystarczy policzyć, ile godzin poświęciło się na: dojazdy, oglądanie mieszkania, sprawdzanie dokumentacji, wizję lokalną, rozmowy i negocjacje ze sprzedawcą, sprawdzenie ksiąg wieczystych, itp. Uzyskany wynik należy pomnożyć przez stawkę godzinową netto, którą aktualnie się zarabia – to jest właśnie koszt straconego czasu. Dlatego warto szukać sposobów na jego oszczędzanie – choćby zakup raportu Homescanner.pl.

Remont/urządzenie mieszkania

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim należy zdawać sobie sprawę, że w momencie zakupu nie nadaje się ono ani do zamieszkania, ani do wynajęcia. Konieczne jest pomalowanie lub wytapetowanie ścian, wstawienie zabudowy kuchennej, podstawowych mebli i urządzeń, czasami też położenie płytek. Trudno określić dokładny koszt, ale bezpiecznie jest szacować, że doprowadzenie mieszkania ze stanu deweloperskiego do użytkowego wyniesie równowartość 10% jego wartości. Trochę taniej może być w przypadku konieczności wykonania remontu w domu czy mieszkaniu kupionym na rynku wtórnym. Dodatkowe koszty zakupu mieszkania, wynikających z remontu/urządzenia, można zmniejszyć wykonując niektóre prace samodzielnie. Pytanie tylko, czy nie wchodzi się wówczas w koszt pod tytułem „Stracony czas”.

koszty nieruchomosci

Prowizja pośrednika

W przypadku rynku pierwotnego płaci ją przeważnie deweloper, ale występuje ona na rynku wtórnym i może wynosić ok 2% wartości nieruchomości. To spora kwota i z usług pośrednictwa warto skorzystać jedynie wówczas, gdy pośrednik naprawdę wykonuje dla swojego klienta istotne zadania (poszukuje dla niego nieruchomości, sprawdza pod każdym względem, negocjuje ze sprzedawcami, itp.).

Wpis do księgi wieczystej

Koszt nieznaczny, uiszczany z reguły w czasie wizyty u notariusza. Wpis dotyczący zmiany własności nieruchomości kosztuje 200 zł. Za dodatkowe wpisy, dotyczące np. ograniczonych praw rzeczowych, pobiera się opłatę w wysokości od 60 do 200 zł.

Dojazdy

Kolejny dodatkowy koszt przy zakupie mieszkania, o którym warto wiedzieć, ale bardzo trudno go wycenić. Zanim nabędzie się mieszkanie lub dom, trzeba trochę pojeździć – obejrzeć nieruchomość, do notariusza, czasem do biura dewelopera lub miejsca, gdzie mieszka dotychczasowy właściciel (albo i kilkoro właścicieli). Koszty benzyny czy biletów nie będą pewnie wysokie, mogą wynieść kilkaset zł.

Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania na kredyt

Kupując mieszkanie na kredyt na ogół ma się świadomość, że w ciągu tych kilkudziesięciu lat zapłaci się znacznie więcej niż w przypadku zakupu za gotówkę. W praktyce kredytobiorca spłaca od 175% do 200% pożyczonej kwoty. Nie jest to jednak jedyny dodatkowy koszt przy zakupie mieszkania na kredyt.

Ubezpieczenie

Banki wymagają ubezpieczenia samej nieruchomości, kupowanej na kredyt hipoteczny. Płaci za to właściciel mieszkania lub domu, a beneficjentem pozostaje bank. Koszty zależne są od wartości nieruchomości i wymaganego zakresu ubezpieczenia, który bardzo różni się w zależności od polityki banku.

Wpis hipoteki do księgi wieczystej

Obciążenie kredytem hipotecznym musi zostać wpisane do księgi wieczystej, co kosztuje 200 zł. Wpisu dokonuje bank, a płaci właściciel.

Prowizje i opłaty dodatkowe

Aktualnie najczęściej wlicza się je już do samych kosztów kredytu, obliczając rzeczywistą stopę procentową (RRSO). W dalszym ciągu zdarzają się jednak kredytobiorcy, którzy znajdują bardzo tani kredyt i potem zastanawiają się, dlaczego muszą dopłacić 1-5% prowizji za udzielenie kredytu.

Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania lub domu warto uwzględnić, zanim w ogóle zacznie się poszukiwać nieruchomości.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *