Balkony, tarasy i ogródki nie są priorytetem podczas wyboru mieszkania. Bardzo wiele budynków jest też ich całkowicie pozbawionych. Czy w takim razie są one faktycznie potrzebne? A jeśli są, to które rozwiązanie wybrać, mając taką możliwość?

Zalety balkonów, tarasów i ogródków

Praktyczne zastosowanie tego typu przyległości mieszkania jest bardzo ograniczone. Niekiedy służą za miejsce, gdzie mieszkańcy wywieszają pranie, innym razem za dodatkowe miejsce, gdzie można przechowywać np. rower lub kilka dodatkowych, rzadko używanych sprzętów.

Gdybyśmy byli maszynami, w ogóle nie budowalibyśmy balkonów, tarasów i ogródków przy mieszkaniach. Mamy jednak też inne, niekoniecznie czysto praktyczne potrzeby. Większość ludzi dobrze się czuje mogąc od czasu do czasu wyjść poza ograniczenia budynku i poczuć przestrzeń wokół siebie. Pod tym względem balkony i tarasy wpływają więc na samopoczucie. Mają też niewątpliwie wymiar estetyczny. Nie tylko można z nich obserwować zachody słońca i panoramę miasta, ale też przyozdobić je kwiatami doniczkowymi czy artystyczną instalacją. Pozwalają się cieszyć letnim słońcem bez konieczności wychodzenia z domu, co powoduje, że czujemy się na nich znacznie swobodniej. Wtedy też stają się dodatkowym miejscem zabaw dla dzieci i zwierząt domowych, które łatwo posprzątać. Okazjonalnie balkony na parterze lub 1 piętrze mogą służyć kotu jako wejście do mieszkania.

Różnice między balkonem, tarasem a ogródkiem

Teoretycznie wszystkie typy przyległości pełnią tę samą funkcję. Są jednocześnie wewnątrz i na zewnątrz mieszkania, dzięki czemu stają się dobrym miejscem na wypoczynek i rekreację. Różnią się jednak między sobą i to znacznie.

Ogródek przy mieszkaniu

Ogrody na dachach budynków są wciąż rzadkością w Polsce. Jeśli ktoś chce kupić mieszkanie z ogródkiem, musi raczej zdecydować się na mieszkanie na parterze. Ma to kilka typowych zalet i wad, które opisaliśmy w innym artykule, ale też własną specyfikę.

Ogródek musi być estetycznie utrzymany, w przeciwnym wypadku spółdzielnia może zgłaszać pretensje. Trzeba więc pielęgnować go i nie traktować jako składu nieużywanych przedmiotów.

Z pewnością ogródek przy mieszkaniu jest z nim połączony odrębnym wejściem. Można więc wejść lub wpuścić zwierzę domowe bez wychodzenia na klatkę schodową, ale też trzeba pomyśleć o dodatkowych środkach bezpieczeństwa. Takie mieszkanie może łatwo stać się łupem włamywacza.

Same zwierzęta też mogą spróbować wykorzystać ogródek dla własnych potrzeb. Praktycznie niemożliwe jest uniemożliwienie psom wykorzystywania ogródka jako toalety, a kotom jako miejsca schronienia. Rzadziej zdarzają się też bardziej ekstremalne przypadki, jak buszujący po mieszkaniu owczarek, który uciekł właścicielom. Ogródek przy mieszkaniu są więc zdecydowanie przeznaczony dla osób lubiących zwierzęta. Można tam karmić ptaki i bezdomne koty. Pewnym problemem jest brak prywatności, oraz fakt, że jeśli sąsiadom z góry spadnie coś z balkonu, ląduje wprost w ogródku.

Taras w mieszkaniu

Tak jak ogródki są przeważnie na parterze, tak tarasy dotyczą zwłaszcza 1 piętra, które jednocześnie jest najniższą kondygnacją mieszkalną. Pod tarasem może mieścić się na przykład parking podziemny, lokal przeznaczony na działalność gospodarczą, zarząd spółdzielni czy warsztat. Taras jest przeważnie znacznie obszerniejszy od balkonów, a mieszkanie w nie wyposażone sprzedawane są drożej. Faktycznie ze wszystkich 3 porównywanych przyległości taras przy mieszkaniu daje się najlepiej zagospodarować, a jednocześnie nie jest tak bardzo narażony na przybyszy z zewnątrz – np. dzieci i zwierzęta. Jeśli faktycznie znajduje się na pierwszym piętrze, przechodnie nie zaglądają do okien. Koty i ptaki wciąż cenią sobie tarasy, a 1 kondygnacja nie stanowi dla nich wyzwania. Taras jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z dziećmi i psami, którym w ten sposób zapewnia się dodatkowe miejsce do zabawy.

taras mieszkanie

Balkon w mieszkaniu

Balkon przy mieszkaniu jest rozwiązaniem standardowym, występującym na wszystkich piętrach. Najmniejsze są właściwie tylko z oknem z barierką, największe mogą mieć kilkanaście metrów kwadratowych i przypominać pod względem funkcjonalności tarasy. Poza ostatnim piętrem, wszystkie balkony są zadaszone. Z jednej strony trudno więc z nich oglądać niebo, z drugiej są zabezpieczone przed deszczem, śniegiem i spadającymi przedmiotami. Zazwyczaj pomieszczenia z oknami wychodzącymi na balkon są ciemniejsze niż mogłyby by być.

Loggia

Zabudowany balkon pojawia się coraz częściej, niestety raczej jako samowolka niż element prawidłowo zaprojektowanego budynku. Przeznaczenie loggi jest nieco inne niż balkonu. Mimo iż nie jest ogrzewana, latem służy raczej za dodatkowe, niewielkie pomieszczenie. Można w niej bezpiecznie przechowywać rzeczy, a przebywanie w loggi przypomina raczej siedzenie przy oknie. Pomieszczenie, do którego przylega loggia jest właściwie zawsze bardzo ciemne, traci więc nieco ze swej funkcjonalności. Duże mieszkania mogą być wyposażone w balkon/taras po jednej stronie i loggię po drugiej (najczęściej przylegającą do sypialni).

Balkony, tarasy i ogródki są przyjemnym, choć nie niezbędnym dodatkiem do mieszkania. Zwłaszcza dla osób mających dzieci i zwierzęta.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *