Czym są cechy rynkowe nieruchomości – standard i stan mieszkania? W końcu każda nieruchomość charakteryzuje się pewnymi cechami, które bierze się pod uwagę podczas wyceny mieszkania.

Planujemy sprzedaż swojego domu lub mieszkania. Nie zawsze jednak wiemy, za jaką kwotę powinniśmy sprzedać mieszkanie. Doświadczony specjalista powie nam, na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym i jakie cechy rynkowe nieruchomości są ważne. Mieszkania na rynku pierwotnym na ogół mają ustalony określony przedział cenowy. Dużo czynników wpływa na ostateczną cenę za metr kwadratowy i przeważnie na im większe mieszkanie się zdecydujemy, tym cena za metr kwadratowy będzie niższa. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli zdecydujemy się na pomoc ze strony rzeczoznawcy majątkowego specjalizującego się w wycenie nieruchomości. Z usług rzeczoznawczy majątkowego możemy również skorzystać, będąc po drugiej stronie, czyli kupując mieszkanie.

Cechy rynkowe nieruchomości

Cechy rynkowe nieruchomości są to takie cechy, które w decydującym stopniu wpływają na ceny, a w konsekwencji na wartość rynkową nieruchomości. Na podstawie cech rynkowych porównuje się nieruchomość wycenianą do nieruchomości podobnych, które były przedmiotem obrotu rynkowego.

Aby dokonać wyceny nieruchomości, rzeczoznawca majątkowy musi w pierwszej kolejności obejrzeć dokładnie mieszkanie oraz budynek, w którym lokal się znajduje. Następnie namierza i ocenia wszystkie pomieszczenia przynależne. Potrzebne mu będą również wszystkie dokumenty, przede wszystkim akt notarialny oraz wypis z księgi wieczystej. W wycenie lokalu mieszkalnego lub domu brane są również pod uwagę takie aspekty, jak lokalizacja, zagospodarowanie terenu czy komunikacja.

Rzeczoznawca majątkowy wie, na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym, ponieważ na co dzień wycenia wiele nieruchomości i wie, jakie cechy rynkowe są ważne. W wycenie pod uwagę brane są następujące cechy rynkowe nieruchomości:

– Lokalizacja
– Powierzchnia lokalu
– Kondygnacja
– Funkcjonalność (w tym przynależności)
– Stan techniczny mieszkania oraz standard
– Stan techniczny budynku

Każdej z wyżej wymienionych cech przypisana jest skala ocen i każda ocena posiada określoną wartość ustaloną przez rzeczoznawcę na podstawie aktualnie panujących na rynku nieruchomości trendów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej dwóm bardzo ważnym cechom rynkowym nieruchomości – standard i stan mieszkania.

mieszkanie

Cechy rynkowe nieruchomości – standard i stan mieszkania

Co mamy na myśli, jeśli mówimy o standardzie i stanie technicznym mieszkania? Standard i stan mieszkania to jego ogólna kondycja. Najprościej mówiąc, mieszkanie z rynku pierwotnego będzie miało wyższy standard i lepszy stan techniczny, bo wszystko w nim jest nowe. Mieszkanie z rynku wtórnego im starsze, tym będzie w gorszym stanie technicznym, jeśli nie będą przeprowadzane regularne remonty.

Standard i stan mieszkania obejmuje stolarkę drzwiową i okienną, wszelkie instalacje wraz z osprzętem, rodzaj ogrzewania, standard wykończenia mieszkania oraz dostępność wszystkich mediów w lokalu mieszkalnym. Przykładowo, jeśli w mieszkaniu są stare, drewniane okna, które aż proszą się o wymianę, to wartość takiego mieszkania znacząco spadnie.

Dlatego, jeśli ktoś decyduje się na sprzedaż swojego domu czy mieszkania powinien pamiętać, żeby nieruchomość oddana do sprzedaży była po remoncie. Jeśli ściany będą brudne, tynki będą odpadać, kran będzie przeciekał, a do ogrzewania będzie stary piec kaflowy, to wartość takiego mieszkania będzie niższa. Czasem wystarczą drobne prace remontowe, by znacząco podnieść wartość rynkową nieruchomości. Warto o tym pamiętać. Cechy rynkowe nieruchomości – standard i stan mieszkania mają znaczący wpływ na ostateczną wartość lokalu mieszkalnego.

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym? Cechy rynkowe nieruchomości – standard i stan mieszkania

Wiele cech rynkowych nieruchomości jest brane pod uwagę podczas wyceny mieszkania. Teraz już wiemy, na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym. Cechy rynkowe nieruchomości – standard i stan mieszkania mają decydujący wpływ na ostateczną wartość, co przekłada się bezpośrednio na kwotę, jaką możemy uzyskać ze sprzedaży. Nie da się ukryć, że standard i stan mieszkania są cechami, które są najbardziej widoczne dla kupującego. Ten, kto ogląda mieszkanie, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na ogólny wygląd i stan lokalu mieszkalnego. Stare okna i drzwi, nieodmalowane ściany czy cieknący kran na pewno nie zachęcą nikogo do zakupu. Jeśli sprzedajemy mieszkanie to powinno być ono po remoncie i modernizacji.

Komentarze (1)

  1. Widoki z okna muszą być piękne jak się kupuje mieszkanie bo potem człowiek żałuje że nie może się odprężyć we własnym mieszkaniu patrząc przez okno, długo oglądałam różne lokalizacje ale najlepsza to dom marzen w piasecznie

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *