Zakup domu jest poważną decyzją. Lista tego, co sprawdzić kupując dom jest bardzo długa, toteż łatwo o czymś zapomnieć. Zwłaszcza, że dla większości kupujących transakcja wiąże się także z silnymi emocjami i jest jednym z największych w życiu wydatków. Redakcja Homescanner.pl radzi więc co sprawdzić przed zakupem.

Zawartość swojego portfela

Upewnij się, czy zakup domu nie będzie zbyt dużym obciążeniem finansowym. Zwłaszcza kiedy posiłkujesz się kredytem. Czasami lepiej wybrać mniejszy dom niż potem stracić większy z powodu niemożności spłaty kolejnych rat.

Potrzeby mieszkaniowe swojej rodziny

Zorientuj się, ilu pomieszczeń i jak rozlokowanych naprawdę potrzebujesz. Weź pod uwagę, że dzieci, gdy dorosną, wyprowadzą się od Ciebie. Pomoże Ci to zawęzić poszukiwania.

Księgę wieczystą domu i działki

Dane są publicznie dostępne, nawet przez internet. W księdze wieczystej znajdziesz zapisy dotyczące tego, kto jest właścicielem, jakie ustanowiono służebności gruntowe i osobiste, czy ustanowiono hipotekę, a czasami też kilku innych istotnych informacji. Dlatego warto skorzystać z takiej możliwości, dzięki czemu zakup domu będzie mniej ryzykowny.

Dokumenty potwierdzające własność

Jeśli dom nie ma założonej księgi wieczystej (a tak się zdarza na rynku wtórnym), należy sprawdzić, czy osoba sprzedająca ma prawo sprzedać dom, czy nie występują inni współwłaściciele i czy własność gruntu lub budynków nie jest sporna.

Plany zagospodarowania przestrzennego

Oczywiście pod warunkiem, że takie istnieją, bo wykonano je dotąd dla mniej niż połowy kraju. Jeśli jednak są, to znajdują się w nich pożyteczne informacje na temat całej okolicy.

Projekt budynku

Dla starszych budynków może być niedostępny, trudno go też czytać bez odpowiedniej wiedzy. Mając jednak zapewnioną pomoc specjalisty i dostęp do planu domu można dowiedzieć się, z pomocą jakich technologii był wykonany i przewidzieć przyszłe koszty, dzięki temu całościowe sprawdzenie domu będzie łatwiejsze.

Umowy instalacyjne/medialne

Umowy z przedsiębiorstwami dostarczającymi media są dosyć ważne i zdecydowanie wpływają na koszty korzystania z domu. Ponadto może zdarzyć się, że choć dom już stoi, to działka nie jest w pełni uzbrojona. Np. brak instalacji gazowej podnosi koszty.

Dojazd

Osoby pracujące przejeżdżają drogą obok domu minimum 2 razy dziennie, często 4. Bardzo zła droga powoduje szybsze zużycie podwozia samochodu, a zbyt ciasna może wymagać sporych umiejętności od kierowcy i zniechęcać gości.

Bramę i wjazd

Gdy przyjedziesz obejrzeć dom, który zamierzasz kupić, sprawdź czy łatwo wjechać drogą dojazdową na posesję, a potem wyjechać. Zdarzają się strome podjazdy, bardzo ciasne skręty i bramy ustawione pod niewygodnym kątem.

Działkę

Zwłaszcza, jeśli jest nieogrodzona. Kupujący domy odnajdują niekiedy nielegalne wysypiska śmieci na swoim terenie, a rzadziej także uciążliwe zwierzęta, jak na przykład szczury czy szerszenie.

dom sprawdzenie

Sąsiedztwo

Oczywiście samych mieszkańców nie pozna się od razu, ale warto sprawdzić, czy wokół nie ma na przykład ruder, pustostanów, zakładów przetwórstwa rolnego, czy firmy wywożącej szambo.

Stan techniczny budynku

Obowiązkowy punkt na liście rzeczy do sprawdzenia, rozpisany szerzej w oddzielnym artykule. W przeciwieństwie do mieszkań w blokach, w domach trudno opierać się na założeniu, że budynek jest w 100% zgodny z projektem.

Glebę

Zasadniczo nie jest to najważniejsza rzecz dla osoby, która nie zamierza zajmować się ogrodnictwem, ale rodzaj gleby na działce będzie mieć wpływ na: budowę basenu, kopanie studni, trwałość wiat/budynków gospodarczych, pielęgnację trawnika.

Sprawność instalacji

Woda, gaz, kanalizacja, elektryczność – wszystko to staje się bardziej istotne jeśli bierzmy pod uwagę zakup domu niż przy zakupie mieszkania. Znamy przypadki właścicieli „uwięzionych” w domu przez awarię elektryczności i brak możliwości otworzenia bramy.

Koszty ogrzewania

W przypadku nowych domów można je co najwyżej oszacować, ale kupując dom na rynku wtórnym warto poprosić właściciela o przedstawienie wydatków na ogrzewanie w sezonie. Ogrzewanie jest najważniejszym kosztem utrzymania domu.

Alergeny

Zasadniczo domy mieszkalne nie są dobre dla alergików. Jeśli więc w Twojej rodzinie jest ktoś silnie uczulony na pyłki czy zwierzęcą sierść, zwróć uwagę na roślinność i sąsiedztwo.

Skosy i poddasze

Najwyższa kondygnacja może mieć skosy, które utrudniają korzystanie z pomieszczeń. Przykładowo umieszczone w skosie skierowanym na południe okna powodują nieprzyjemne nagrzewanie się pomieszczenia, a dość trudno je zasłonić.

Pomieszczenia gospodarcze

W domu jednorodzinnym należą do nich: garaż, komórka na narzędzia, pomieszczenie gdzie znajduje się piec i inne. Sprawdzając zastanów się, czy zamierzasz je ogrzewać i jak wpłynie to na koszty.

Infrastrukturę okolicy

Jeśli do sklepu spożywczego musisz jechać samochodem, a w pobliżu nie ma żadnych punktów usługowych czy rozrywkowych, to licz się z koniecznością jeżdżenia kilka razy dziennie, np. po to, by zawieźć dzieci na zajęcia czy do przyjaciół.

Schody

Śliskie, strome lub kręte potrafią być przyczyną wypadków. Zwłaszcza jeśli masz małe dzieci, zwierzęta lub w domu będą mieszkać osoby starsze. Osoby niepełnosprawne kupując dom powinny raczej wybrać dom jednokondygnacyjny, chyba że lubią wyzwania.

Zakup domu wymaga sprawdzania, sprawdzania i jeszcze raz sprawdzania. Tak, jest to nużące i uciążliwe dla sprzedającego, ale jeśli zamierza się mieszkać w domu przez 30 lat, to warto poświęcić 3 dni na sprawdzenie go. Można też wspomóc się raportem Homescanner.pl i zaoszczędzić trochę czasu.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *