garsoniery

Garosniera to mieszkanie o bardzo małym metrażu. Garsoniery jest przede wszystkim przeznaczone dla osób mieszkających samotnie. W Polsce częściej używa się nazwy kawalerka – od kawalera, dla którego jest przeznaczona (aczkolwiek mogą tam mieszkać przecież i panny).

Nazwa garsoniera pochodzi z języka francuskiego, od słowa „garçonière”. Jest to niewielkie mieszkanie, przeznaczone dla jednej osoby. W Polsce dużo częściej stosuje się nazwę kawalerka, w odniesieniu do samotnego kawalera. Popularność garsoniery rozpoczęła się kilkadziesiąt lat temu. Spowodowane było to także faktem, iż kawaler nie mógł dostać dwupokojowego mieszkania. Tamtejsze władze przyznawały mu niewielkie lokum – stąd nazwa kawalerka, która na stałe wkradła się do polskiego słownika. Takie działania miały propagować zakładanie rodziny i zachęcać młodych ludzi do zwierania małżeństw.

Garsoniera – cechy charakterystyczne

Garsoniera to przede wszystkim mieszkanie składające się z jednego pokoju wraz z aneksem kuchennym. Znajdziemy tam także łazienkę połączoną z toaletą. Dawniej, w starym budownictwie zdarzały się przypadki, iż w lokum znajdowała się jedynie malutka ubikacja z sedesem oraz umywalką. Współcześnie takie rozwiązania nie są stosowane i w każdej kawalerce znajdziemy niewielką łazienkę, w której umiejscowiony jest z reguły zajmujący mniej powierzchni aniżeli wanna – prysznic. Można jednakże znaleźć też garsoniery z wannami, jednak jest to znacznie trudniejsze.

Aneks kuchenny w garsonierze z reguły jest bardzo mały i znajdziemy tam jedynie podstawowe sprzęty, takie jak lodówka i kuchenka. Trudno jest znaleźć bowiem miejsce na ustawienie np. na zmywarki czy dodatkowe sprzęty o większych gabarytach.

Jeśli chodzi o pokój, to łączy on w sobie funkcję m.in. salonu, jadalni i sypialni. Zazwyczaj łóżko – to rozkładana kanapa bądź wersalka, na której domownicy mogą siadać w ciągu dnia.

Skąd popularność garsoniery?

Dawniej single byli zmuszani do mieszkań w garsonierach, nie mając większego wyboru. Po prostu nie mieli szans, by mieć większe lokum. Obecnie osoby samotne, aczkolwiek niekoniecznie (zdarza się, że na zakup bądź wynajem kawalerki decydują się także pary) równie chętnie kupują jednopokojowe mieszkania. Wiąże się to przede wszystkim z atrakcyjną ceną. Bywa, iż garsoniera jest nawet kilkukrotnie tańsza od kilkupokojowego mieszkania. To czynnik decydujący, szczególnie dla młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową i nie dysponują wielkimi funduszami. Garsoniera jest także znacznie tańsza w utrzymaniu – mniej wydaje się np. na ogrzewanie.

garsoniera

Współcześnie na zakup garsoniery decydują się nawet młode małżeństwa, które nie planują w najbliższym czasie powiększenia rodziny. Dzięki temu, że kupują lub wynajmują małe lokum mogą odłożyć więcej pieniędzy, które w przyszłości przeznaczą np. na coś o większym metrażu. Wielokrotnie ma to także związek z mniejszym kredytem na mieszkanie.

Atutem garsonier jest też to, iż często znajdują się one w bardzo dobrych lokalizacjach, o czym z pewnością wiedzą developerzy oferując takie mieszkania położone w centrach miast. Okazuje się bowiem, że trudniej jest o kawalerkę położoną na obrzeżach metropolii, aniżeli w jej sercu.

Jak urządzać garsoniery?

Niektórzy sądzą, że garsoniera nie daje szerokiego pola do popisu jeśli chodzi o jej urządzenie. Nic bardziej mylnego, obecnie można znaleźć wiele gotowych aranżacji bądź propozycji przeznaczonych właśnie do małych mieszkań.

Dawniej niektórzy próbowali stawiać na środku pokoju ściankę działową, by mieć dwa pomieszczenia. Niestety wówczas stawało się ono jeszcze mniejsze i co za tym idzie – mniej wygodne, dlatego szybko zaniechano takich praktyk.

Z pewnością warto postawić na lustra, które optycznie powiększą całe lokum. Aby uzyskać jak najwięcej przestrzeni należy też do minimum ograniczyć ilość mebli. Dlatego np. łóżko powinno być rozkładaną sofą bądź wersalką, na której można usiąść w ciągu dnia. Dobrze jest też postawić na zabudowę sufitową, by użytecznie wykorzystać każdy skrawek dostępnej przestrzeni.

Garsoniera będzie też optycznie przestronniejsza, jeśli odpowiednio dobierzemy kolory. Lepiej postawić na te jasne, szczególnie na ścianach. Ciemne barwy mogą bowiem wydawać się przytłaczające. Ciekawą propozycją dla kawalerek są także przezroczyste krzesła i stoły, które są mniej widoczne, przez co wydaje się, jakby ich nie było. Do tego warto dodać jeden intensywniejszy kolor, najlepiej na małych dodatkach np. poduszkach. Jeśli chodzi o telewizor, to najlepiej, by wisiał na ścianie, by nie trzeba było ustawiać kolejnej szafki pod sprzęt.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *