Dlaczego warto kupić nieruchomość na rynku wtórnym? Jest wiele powodów, dla których warto rozważyć ten zakup. Dobrze jest je poznać i przekonać się, że mieszkanie na rynku wtórnym jest warte uwagi tak samo, jak nowy lokal mieszkalny.

Mieszkania z rynku wtórnego cieszą się równie dużą popularnością, co mieszkania na rynku pierwotnym. Nikogo to nie dziwi. Chociaż nowo powstające mieszkania kuszą świeżością i nowoczesnością, w większości przypadków nie mogą zaoferować takich udogodnień, jak nieruchomości na rynku wtórnym. Jeżeli właśnie szukamy dla siebie nowego lokum, to nie powinniśmy skupiać swojej uwagi tylko na nowych mieszkaniach. Warto bliżej przyjrzeć się powodom, które przemawiają za kupnem nieruchomości na rynku wtórnym.

Dlaczego warto kupić nieruchomość na rynku wtórnym?

Ten, kto szukał dla siebie nowego mieszkania i brał pod uwagę tylko rynek pierwotny, ten wie, że mimo wielu udogodnień, mieszkania te nie są w stanie zaspokoić wielu potrzeb przyszłych mieszkańców. Co z tego, że budynki są nowe i piękne, jak na ogół na tym kończą się ich zalety. Jest wiele powodów, które pokazują, dlaczego warto kupić nieruchomość na rynku wtórnym.

Pierwszym powodem odpowiadającym na pytanie dlaczego warto kupić nieruchomość na rynku wtórnym jest ich lokalizacja. Nowe osiedla w większości powstają już tylko na obrzeżach miasta. Dzieje się tak, ponieważ w centrum i starszych osiedlach nie ma po prostu miejsca na budowę nowych mieszkań. Każda wolna przestrzeń została już zagospodarowana. Jedynym miejscem na budowę nowych nieruchomości są obszary peryferyjne, a często leżące też poza granicami miasta. Lokalizacja jest niewątpliwie jednym z najważniejszych powodów, dla których warto kupić nieruchomość na rynku wtórnym.

Bezpośrednio z lokalizacją związana jest infrastruktura. Nabywając mieszkanie z rynku wtórnego, mamy pewność, że będziemy mieć łatwy dostęp do wszystkich usług i instytucji. W zasięgu ręki będzie dostęp do sklepów, urzędów, szkół czy parków. Nie mogą tego zaoferować mieszkania z rynku pierwotnego. Często nawet zdarza się tak, że nowe osiedla powstają wręcz w środku pola i nie ma w pobliżu choćby małego sklepu, gdzie można by było zrobić podstawowe zakupy. Nie mówiąc już o przedszkolu, szkole czy poczcie. Zatem pełna infrastruktura przemawia za tym, dlaczego warto kupić nieruchomość na rynku wtórnym.

Jeśli mówimy o lokalizacji i infrastrukturze, to nie wolno zapomnieć o samej komunikacji. Nabywając nieruchomość na rynku wtórnym kupujemy ją w centrum albo przynajmniej w miejscu, gdzie nie ma problemu z komunikacją i dotarciem w każdy zakątek miasta. Dobrą komunikacją nie mogą się pochwalić mieszkania z rynku pierwotnego. Najczęściej powstają w takich miejscach, gdzie możliwości transportu są znacznie ograniczone albo trzeba pokonać sporą odległość o własnych siłach, by dostać się do najbliższego przystanku autobusowego i tramwajowego. Brak komunikacji miejskiej może być sporym ograniczeniem, szczególnie, jeśli ktoś nie posiada samochodu. Wtedy przemieszczanie się do pracy, robienie zakupów, odwożenie dzieci do szkoły staje się bardzo uciążliwe. Dobra komunikacja jest charakterystyczna dla mieszkań z rynku wtórnego i przemawia na ich korzyść.

mieszkanie

Komfort mieszkania to nie wszystko – liczą się też finanse

Dlaczego warto kupić nieruchomość na rynku wtórnym? Jest jeszcze kilka powodów. Za mieszkaniami z drugiej ręki przemawia na pewno czas i cena. Kupując od dewelopera często kupuje się tzw. „dziurę w ziemi”. Płacimy za mieszkanie, które oddane do użytku będzie dopiero za kilka miesięcy, a nawet lat. Jest to związane z pewnym ryzykiem – nie mamy pewności, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, czy deweloper nie zbankrutuje w tym czasie, a kredyt musimy wziąć już teraz. Mieszkania z rynku wtórnego w większości przypadków dostępne są od ręki. Płacimy i w krótkim czasie się wprowadzamy. Ponadto możemy dodatkowo wynegocjować cenę z właścicielem. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego rzadko można liczyć na jakikolwiek rabat, nie mówiąc już o tym, że nieruchomości z rynku wtórnego są z definicji tańsze.

Powodem, dla którego warto jest kupić nieruchomość na rynku wtórnym jest brak konieczności remontu. Właścicielom mieszkania zależy na szybkim znalezieniu nabywcy i przed wystawieniem lokalu na sprzedaż dokonują remontu lub chociaż lekkiego odświeżenia. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym można liczyć również na pełne lub częściowe wyposażenie. Tego nie oferuje rynek pierwotny nieruchomości. Owszem można zamówić wykończenie mieszkania pod klucz, ale jest to związane z dodatkowymi, często niemałymi opłatami.

Dlaczego warto kupić nieruchomość na rynku wtórnym – podsumowanie

Chyba nikogo nie trzeba już zbytnio przekonywać, dlaczego warto kupić nieruchomość na rynku wtórnym. Jak widać powodów jest co najmniej kilka. Lokalizacja, komunikacja, pełna infrastruktura, niższa cena, krótszy czas oczekiwania na mieszkanie i brak konieczności wykończenia, to najważniejsze powody, dla których warto kupić nieruchomość na rynku wtórnym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji możemy się przejść po osiedlu, poznać okolicę i sąsiadów. Możemy na własne oczy zobaczyć, gdzie będziemy mieszkać, czego nie można zrobić kupując mieszkanie na rynku pierwotnym. Nowe nieruchomości oprócz swojej świeżości i nowoczesności często niczego więcej nie mogą zaoferować.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *