Gdańsk jest ponad tysiącletnim miastem, którego wyjątkowy charakter kształtował się na przestrzeni wieków pod wpływem wielu kultur i burzliwych wydarzeń historycznych. Zachwyca wspaniałą architekturą, przyrodą, różnorodnością zabytków i niecodzienną atmosferą. Jest podziwiany przez turystów z całego świata.

Do stolicy Pomorza przybywali przedstawiciele różnych narodowości i profesji. Wielu z nich było wybitnymi architektami, których dokonania możemy podziwiać do dzisiaj. Należeli do nich: Willem i Abraham van_den_Blocke, Antoni van Obberghen oraz Andreas Schlüter.

Gdańsk miasto turystów

Gdańsk ma bogatą historię – na przestrzeni dziejów należał do miast królewskich, był największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w okresie XIV-XVII w. należał do związku miast handlowych (Hanza), posiadał też prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. W Gdańsku miało miejsce rozpoczęcie wybuchu II wojny światowej (salwa z okrętu Schleswig-Holstein na Westerplatte) oraz początek upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Gdańsk jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Wokół Trójmiasta króluje Trójmiejski Park Krajobrazowy, będący prawdziwą oazą zieleni. Wspaniała przyroda i różnorodność krajobrazu pozwalają na prawdziwy odpoczynek od zgiełku miasta. Walory przyrodnicze Gdańska to także pięknie położone ZOO w Gdańsku Oliwie, zajmujące obszar 120 ha. Jego historia sięga 1954r. i jest jednym z obowiązkowych punktów na mapie do zwiedzenia.

Turyści pragnący pobyć wśród zieleni powinni także zobaczyć Opływ Motławy, czyli dawna fosa i ramię ujściowe Motławy. Teren został rekultywowany i obecnie jest swoistym parkiem rekreacyjnym, obfitującym w ścieżki rowerowe, chodniki i trasy spacerowe.

Gdańsk Panorama

Ciekawym miejsce pod względem przyrodniczym jakie posiada Gdańsk jest Wyspa Sobieszewska, z piękną piaszczystą plażą i dwoma rezerwatami ornitologicznymi. Warto także zwiedzić Górę Gradową, Dolinę Radości, czy Śmiałą Wisłę. Jedno jest pewne – atrakcji przyrodniczych w Gdańsku i okolicach nie zabraknie.

W konkursie European Best Destination 2017 Gdańsk zajął trzecie miejsce, zostawiając w tyle takie miejsca, jak Ateny, Paryż, Wiedeń czy Mediolan. Głosujący docenili wspaniałą architekturę, bogatą historię i wyjątkowy urok Gdańska, i zadecydowali, że Gdańsk to najlepszy kierunek podróży w 2017 roku!. European Best Destination to europejska organizacja turystyczna z siedzibą w Brukseli, powołana do promocji kultury i turystyki w Europie. Co roku organizuje głosowania na najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsce w Europie, na najładniejszy jarmark bożonarodzeniowy, najlepszy kurort narciarski i cel podróży miłośników dobrej kuchni. Nie jest to jedyne wyróżnienie dla Gdańska. Gdańsk w rankingu jednego z najbardziej opiniotwórczych serwisów turystycznych – Trip Advisor – zdobył bardzo wysokie piąte miejsce w kategorii najlepszych celów podróży na świecie (Top Destination on the Rise). Na Gdańsk głosowali turyści i podróżnicy z całego świata. Oceniano atrakcyjność miasta, położenie i zabytki, które można podziwiać podczas zwiedzenia.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *