Wbrew pozorom sąsiedztwo mieszkania jest bardzo ważne. Mieszkanie czy dom nie są zawieszone w próżni, lecz stanowią część większych kompleksów – bloku, ulicy, osiedla, miejscowości i gminy. Między innymi dlatego dwie teoretycznie identyczne nieruchomości mogą mocno różnić się ceną.

Sąsiedztwo, które obniża wartość nieruchomości

Przemysł – Zabudowa przemysłowa wygląda przeważnie nieładnie i monotonnie. Widok z okna na skład palet czy żwirownię jest jednak najmniejszym problemem, jaki może przysporzyć takie sąsiedztwo mieszkania. Warto więc uwzględnić immisje, jakie powodują poszczególne typy przedsiębiorstw.

Ubojnie, rzeźnie, przetwórstwo rolne – Mimo coraz ostrzejszych norm dotyczących tej branży, większość zakładów otoczonych jest raczej nieprzyjemnym zapachem. Nawet jeśli sam obiekt jest prawidłowo zabezpieczony, to już ciężarówki transportujące zwierzęta rzeźne czy produkty rolne niekoniecznie. Więc takie sąsiedztwo mieszkania nie tylko nie zachęca zapachami, a także widokami.

Przedsiębiorstwa budowlane – Z reguły nie prowadzą budów na własnym terenie, ale na pewno mają tam park maszynowy, a często też skład materiałów budowlanych. Powodują głównie hałas (wyjeżdżające w teren betoniarki, dźwigi i podobne maszyny są głośne), niekiedy też pylą.

Gospodarka odpadami komunalnymi – Nawet jeśli szambiarki i śmieciarki tylko tam parkują i tak na pewno będzie to czuć. Jeszcze gorzej, jeśli nieruchomość położona jest w pobliżu składowiska odpadów. Zabezpieczenie okolicy przed przykrym zapachem jest prawie niemożliwe.

Produkcja spożywcza – Wokół zakładów Wedla w Warszawie na odległość jednej przecznicy czuć czekoladą i melasą. Ten zapach akurat jest przyjemny, choć może denerwować osoby na diecie. Niektóre zakłady spożywcze i kosmetyczne mogą mieć charakterystyczny dla siebie zapach o większej uciążliwości – np. tłuszczu. Taki sąsiad mieszkania jednym może pasować, innym nie.

Chemia – Większość nowoczesnych zakładów chemicznych to sterylne obiekty, ale np. garbarnie potrafią w dalszym ciągu przysporzyć o nudności wydobywającym się z nich zapachem. Niektóre zakłady przetwórstwa chemicznego (np. azotowe) mogą mieć charakterystyczną woń amoniaku.

Sąsiedzi, którzy obniżą nam wartość nieruchomości

Niektóre miejsca owiane są złą sławą, która odstrasza nabywców, przeraża najemców i zdecydowanie obniża wartość nieruchomości. Przede wszystkim mowa tu o osiedlach kojarzonych (nie ma znaczenia czy słusznie) z szeroko pojętą patologią społeczną.

Na pewno negatywnie wpływa sąsiedztwo mieszkań komunalnych. Niestety prawdopodobieństwo zatargów z sąsiadami na takich osiedlach jest dużo większe, podobnie jak tego, że teren wokół budynku będzie zaśmiecony, a okolica mniej bezpieczna.

sasiedztwo

Nie mamy też zaufania do targowisk, giełd i miejsc sprzedaży na zewnątrz budynków. Wpływają one jednak na cenę nieruchomości jedynie w minimalnym stopniu.

Większy wpływ mogą mieć np. głośne lokale, w których imprezy ciągną się do późnej nocy. Nie chodzi tu bynajmniej o sam pub czy klub, a raczej o gości, którzy opuszczają przybytek w stanie upojenia alkoholowego.

Sąsiedztwo mieszkania takie jak komenda policji czy szpital ma zarówno zalety (bezpiecznie), jak i wady (głośno). Z reguły nie powinno więc wpływać na wartość nieruchomości.

Bardzo dużą wadą jest natomiast zbyt mała odległość od torów kolejowych, dworców czy lotnisk. Nieruchomości są tam tańsze, gdyż  bardzo trudno się w nich mieszka ze względu na hałas. Praktycznie  nie da się też ich wynająć za rozsądna cenę.

Jakie sąsiedztwo podnosi wartość nieruchomości?

Kupujący zwracają głównie uwagę na negatywy, są jednak także czynniki, które mogą podnieść wartość nieruchomości.

  • Sąsiedztwo osób znanych i lubianych,
  • Bliskość miejskich terenów zielonych,
  • Sąsiedztwo miejsc kultury i sztuki,
  • Dobre zagospodarowanie okolicy (ładnie, przyjemne cukiernie czy kawiarnie),
  • Bliskość (ale nie bezpośrednia) centrów i ulic handlowych.

Sąsiedztwo mieszkania może istotnie wpłynąć na wartość nieruchomości i jest jednym z trzech (obok dojazdu i położenia w mieście gdzie „jest praca”) czynników wpływających na wybór lokalizacji. Jest istotne zarówno w przypadku zakupu domu jednorodzinnego, jak i mieszkania.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *