Koszty mediów w przypadku kupna domu jednorodzinnego będą znacznie wyższe niż utrzymanie mieszkania i trzeba się z tym liczyć. Podstawowym kosztem stanie się ogrzewanie, ale pojawią się też koszty, których mieszkając w bloku nawet się nie zauważa.

Ogrzewanie – podstawowy koszt utrzymania

Ogrzewanie budynku i podgrzewanie wody liczone razem mogą stanowić od 40% do nawet 75% całkowitego kosztu utrzymania budynku. Ostateczne koszty mediów za ogrzewanie zależne są zarówno od wykorzystywanego źródła energii, jak i samej konstrukcji budynku oraz powierzchni, jaką zamierza się ogrzać.

Najtańsze w eksploatacji (ale najdroższe w instalacji) jest ogrzewanie gruntową pompą ciepła. Nowoczesny domek o powierzchni 120 m² można ogrzać do komfortowej temperatury za mniej niż 2000 zł rocznie.

Nieco droższe jest ogrzewanie drewnem opałowym lub węglem. Dobrze wysuszone drewno palone w nowoczesnym kotle na drewno pozwoli ogrzać wspomniany wyżej domek za mniej niż 2500 zł/rocznie. Mniej więcej taki sam będzie koszt ogrzewania węglem w piecu o wysokiej sprawności.

Kolejną półkę kosztową zajmują łącznie kotły na pellet, kotły z podajnikiem na Ekogroszek, powietrzne pompy ciepła i mniej sprawne piece na dwa wyżej wymienione paliwa. Koszty ogrzewania przy ich użyciu powinny zamknąć się poniżej 3000 zł rocznie.

Jeszcze droższe będzie ogrzewanie kotłem na gaz ziemny. Należy liczyć się z kosztem ok. 4000 zł, choć przy zastosowaniu starego, mało wydajnego pieca może on być jeszcze wyższy.

Koszty ogrzewania gazem LPG i olejem opałowym są trudne do przewidzenia, gdyż ceny tych paliw  ulegają znacznym wahaniom. Przykładowo w 2017 r ogrzanie domku 120 m² za pomocą instalacji LPG mogło wynieść właściciela ponad 5000 zł (a nawet 6000 zł).

Ogrzewanie elektryczne jest zawsze bardzo drogie, a instaluje się je ze względu na komfort, nie zaś koszty.

Jak to wygląda w przypadku większych domów? Oczywiście koszt utrzymania domu rośnie, ale bynajmniej nie proporcjonalnie. Im większy dom, tym niższy koszt ogrzania na m². Dom o dwukrotnie większej powierzchni może generować koszty wyższe o 50-80%, w zależności od projektu architektonicznego.

Szambo i oczyszczalnia ścieków

Jeśli dom nie jest podpięty do miejskiej sieci kanalizacyjnej, należy uwzględnić dodatkowe koszty mediów, czyli wywozu szamba. Pojedynczy transport kosztuje ok. 100-150 zł, a szambo należy opróżnić od 12 do 20 razy rocznie. Oznacza to roczne koszty wykorzystania szamba na poziomie 1200-3000 zł. Częstotliwość wywozu nieczystości zależna jest oczywiście od tego, jak szybko się je „produkuje”. Zawsze jednak jest to spory koszt, którego potencjalnie można uniknąć budując przydomową oczyszczalnię ścieków. Jej początkowy koszt jest znacznie wyższy niż budowy szamba, ale koszty eksploatacji nie powinny przekraczać 750 zł rocznie, nawet przy dużym zużyciu wody przez mieszkańców.

Woda

Potencjalnie można zbudować własną studnię i nie płacić za wodę, a jedynie za energię elektryczną do zasilania pompy. Chcąc kupować wodę z wodociągów należy nastawić się na wydatki poniżej 100 zł miesięcznie. Więcej wody zużywamy chcąc napełnić basen i podlewać ogród latem. Jeśli nie mamy takich atrakcji, dostarczenie wody powinno kosztować do 1000 zł rocznie.

koszt wody

Wywóz śmieci

Aktualnie trzeba mieć podpisaną umowę z firmą wywożącą śmieci. W większości przypadków będzie ona odbierała odpady 1-2 razy w miesiącu, za co właściciel domu zapłaci w granicach 750-1200 zł rocznie. W przypadku niektórych firm koszty wywozu śmieci można obniżyć dzięki segregacji odpadów. Potencjalnie warto pomyśleć o przydomowym kompostowniku, jeśli mieszkańcy produkują dużo odpadów organicznych. Wtedy koszt utrzymania domu mogą znacznie spaść.

Energia elektryczna

Domy, które nie korzystają z ogrzewania elektrycznego, zużywają podobną ilość energii elektrycznej co mieszkania. Można założyć, że roczny koszt utrzymania domu w energię elektryczną zmieszczą się w przedziale 1000-1500 zł. Są jednak wyjątki. Jeśli zainstalujemy nowoczesne urządzenia, takie jak klimatyzacja, rekuperator (który za to obniża koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem), automatyka bram i wjazdów do garażu, płyty indukcyjne, oraz pompę w studni, rachunki mogą być spore i sięgnąć nawet 3000 zł rocznie. W przypadku domów jednorodzinnych o wiele bardziej opłaca się przejrzeć oferty różnych dostawców energii elektrycznej, by znaleźć dla siebie optymalną taryfę. Pewnym rozwiązaniem mogą też być ogniwa fotowoltaiczne.

Podatek od nieruchomości

Stawki podatku od nieruchomości są zależne od ustaleń gminnych, ale z reguły jednak dosyć niskie dla domów mieszkalnych i działek budowlanych. Należy liczyć się z kosztami kilkuset złotych rocznie. Jedynie w przypadku, gdy działka służy działalności gospodarczej, podatek od nieruchomości może być istotnym kosztem.

Duża rozpiętość kosztów

Mały domek wykonany w technikach energooszczędnych, wyposażony w gruntową pompę ciepła, oczyszczalnię i zamieszkały przez dwoje oszczędnych ludzi będzie w ciągu roku kosztował poniżej 4000 zł. Potężny dom o powierzchni ponad 250 m², gdzie mieszkać będzie 5-osobowa rodzina, ogrzewająca olejem opałowym i mająca w domu wiele urządzeń elektrycznych może kosztować w utrzymaniu nawet 20 000 zł. Faktycznego limitu nie ma.

Dlatego zdecydowanie warto już na etapie zakupu domu jednorodzinnego spróbować policzyć przyszłe koszty mediów, uwzględniając ewentualnie koszty przebudowy przestarzałych instalacji, czy budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *