Stajemy przed wyborem – mieszkanie na parterze lub na ostatnim piętrze, co wtedy? Dla większości z nas wybór piętra nie ma znaczenia, jeżeli możemy w ogóle mieć nasze wymarzone mieszkanie. Jednak czasem z różnych względów musimy wybierać właśnie między tymi dwoma rozwiązaniami. Które z nich jest lepsze?

Mieszkanie na parterze

Największą popularnością w blokach czteropiętrowych cieszą się mieszkania na drugim i trzecim piętrze, a w wyższych budynkach – te, do przedostatniego piętra. Mieszkanie na parterze niewątpliwie ma swoje zalety, choć przez niektórych z kolei jest traktowane wyłącznie jako to drugiej kategorii. Przypatrzmy się zatem plusom i minusom mieszkania na parterze.

Parter – plusy

Mieszkania na parterze niewątpliwie jest blisko do wyjścia na zewnątrz. Jest to niewątpliwy plus dla osób starszych, które nie mogą chodzić po schodach, a w bloku nie ma windy oraz dla rodzin z małymi dziećmi. To również niesamowita wygoda przy wszelkiego rodzaju remontach. Przy okazji bloków z windą – nie trzeba na nią czekać, a w razie braku prądu, bez zbędnego wysiłku jest się w domu. Dodatkowo, jeżeli lubimy porozmawiać z sąsiadami, to możemy to robić przez okno tak samo, jak nadzorować dzieci bawiące się na podwórku. Mieszkanie na parterze zwykle bywa tańsze, choć to z tarasem lub ogródkiem już niekoniecznie. Jest to traktowane jako wartość dodana i zdarza się, że podwyższa wartość nieruchomości. Posiadanie własnego kawałka zielonej przestrzeni w mieście to rzeczywiście komfort, na który mogą sobie pozwolić nieliczni. Sprawia, że posadzimy własne kwiaty a może nawet urządzimy ogródek warzywny i wypoczniemy w hamaku – w przeciwieństwie do naszych sąsiadów z góry. Jeżeli mieszkamy na monitorowanym osiedlu, nie ma co się martwić o bezpieczeństwo.

Parter – minusy

Strach przed włamaniem to podstawowy minus mieszkania na parterze. Był czas, kiedy nagminnie w okna wstawiano kraty, żeby zapobiec tego typu incydentom. Obecnie, oprócz monitoringu na osiedlach, można również zamontować okna z czujkami antywłamaniowymi. Mieszkania na parterze mają teoretycznie gorszy widok, niż te na ostatnich piętrach, choć to oczywiście zależy od najbliższej okolicy. Na dole zazwyczaj możemy mieć zieleń za oknem, a na górze dachy lub mieszkania innych bloków. Za to często zdarza się, że parter  jest ciemniejszy i/lub chłodniejszy zwłaszcza, jak pod mieszkaniem mamy nieogrzewane piwnice lub garaże. Niektórym przeszkadzają przechodnie, którzy z ciekawością zaglądają nam do domów, więc trzeba zasłaniać okna po zmierzchu, jak się chce zapalić światło. Nieogrodzone ogródki mogą być dla właścicieli utrapieniem poprzez wizytujące je psy czy koty. Jeżeli w bloku są czynne zsypy, mieszkańcom parteru może przeszkadzać hałas lub przykry zapach śmieci.

Mieszkanie na ostatnim piętrze

Niektórzy wręcz marzą o mieszkaniu na ostatnim piętrze – z głową w chmurach. Ale czy to rzeczywiście takie piękne, to zależy przede wszystkim od lokalizacji. Otoczenie wyższych bloków na pewno nie będzie wartością dodaną.

pietra

Ostatnie piętro – plusy

Jeżeli jednak nie mamy w sąsiedztwie żadnych bloków, to widok z ostatniego piętra może być rzeczywiście imponujący – pod warunkiem, że nie ma się wszystkich okien dachowych. Dodatkowo w takiej sytuacji nikt nam nie będzie zaglądał do mieszkania i nie musimy zasłaniać okien na wieczór. Mieszkania na ostatnim piętrze są lepiej doświetlone, cieplejsze latem, hałasy z podwórka nie dochodzą lub są znikome, a na klatce jest mniejszy ruch. Czasami deweloperzy na ostatnich piętrach proponują piękne apartamenty z przeszklonymi ścianami i tarasami lub mieszkania dwupoziomowe.

Ostatnie piętro – minusy

Piękną panoramę z takiego mieszkania będziemy mieć tylko wtedy, gdy dookoła nie stoi mnóstwo podobnych bloków tej samej wysokości lub wyższych. Wtedy niestety nasz krajobraz stanie się dość ograniczony. Zdarza się, że mieszkanie na ostatnim piętrze ma tylko okna dachowe, przez co bardzo szybko się nagrzewa i nie ma z niego żadnych widoków. Dodatkowo każde mieszkanie na górze, w lecie ciepłe, w zimie może być zimne. Awaria windy oznacza wchodzenie po schodach, co jest kłopotliwe dla starszych osób, dla rodzin z małymi dziećmi oraz, jak właśnie niesiemy ciężkie zakupy. Zresztą jest to problem również w blokach bez windy. Niektórzy narzekają na obniżone ciśnienie wody, chociaż deweloperzy zapewniają, że takie problemy w ich blokach nie występują. Mieszkania na ostatnim piętrze i parterze różnią się od tych ze środkowych pięter: widokiem z okna, prywatnością, ciepłotą i dostępem do wspólnych części budynku takich jak: ogród, taras, a czasem też punkt wypoczynkowy na dachu.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *