Dobra lokalizacja mieszkania jest równie ważna co samo mieszkanie. To ona potrafi znacząco podnieść lub obniżyć wartość nieruchomości – niezależnie czy mowa o dużym apartamencie, czy niewielkiej kawalerce.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę szukając mieszkania, aby czuć się w nim dobrze?

Lokalizacja mieszkania to jeden z kluczowych czynników, analizowanych przy jego wyborze. – Polacy planujący kupić mieszkanie, najpierw wybierają okolicę, w jakiej chcą mieszkać, a dopiero potem patrzą, czy oferowane mieszkania mieszczą się w ich budżecie. W Europie częściej kolejność jest odwrotna – wynika z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”. W ogólnie przyjętych normach dobra lokalizacja nieruchomości to z pewnością dobrze rozwinięta infrastruktura, miłe sąsiedztwo, bezpieczna okolica czy bliskość terenów zielonych. O czym jeszcze nie powinniśmy zapominać, wybierając mieszkanie czy dom na lata?

LOKALIZACJA MIESZKANIA WZGLĘDEM STRON ŚWIATA

To bardzo istotny czynnik, wpływający na nasz późniejszy komfort oraz funkcjonalność nieruchomości, często bagatelizowany na etapie zakupu. Myślimy „jakoś to będzie” – nic bardziej błędnego. Lokalizacja mieszkania względem stron świata wpływa na nasłonecznienie pomieszczeń, to zaś z kolei rzutuje na temperaturę panującą we wnętrzach oraz poziom naszego samopoczucia i energii. Pomieszczenia od strony południowej są jasne i ciepłe, północ natomiast to zawsze mniej słońca, a tym samym zdecydowanie chłodniej i ciemniej w pomieszczeniu. Wschód i zachód dawkują promienie słoneczne w zależności od pory dnia. Jeśli jesteśmy ciepłolubni, a światło słoneczne napędza nas do działania – mieszkanie od strony północnej stanie się dla nas więzieniem. Jeśli unikamy słońca, a w ciemnych pomieszczeniach czujemy się najlepiej – wówczas będzie to idealny wybór. Nie zawsze jednak przy zakupie mieszkania mamy możliwość takiego wyboru, który sprosta wszystkim naszym oczekiwaniom, dlatego warto ustawić sobie priorytety. Warto też sprawdzić na miejscu, jak słońce będzie operowało w mieszkaniu, które chcemy kupić i jak to wpłynie na nasz nastrój, rachunki i zdrowie.

lokalizacja

KTÓRE PIĘTRO WYBRAĆ?

Tutaj przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mieszkać na parterze czy na piętrze. Parter ma niewątpliwie swoje zalety – szybki i łatwy dostęp do mieszkania (zwłaszcza dla osób starszych czy matek z wózkami), często też oferuje dostęp do ogródka przydomowego, który stanowi dużą wartość dodaną. Jednak parter to też strach przed włamaniem, gorszy widok z okna oraz słabsze nasłonecznienie. Mieszkania na parterze są więc często ciemniejsze i chłodniejsze. Jeśli więc nie parter, to może piętro? Tylko które? Im wyższe piętro, tym niewątpliwie lepszy widok z okna, lepsze doświetlenie, mniejszy hałas oraz mniejszy ruch na klatce. Kłopoty zaczynają się dopiero w przypadku awarii windy, ale w końcu awarie nie zdarzają się na co dzień. Najwyższe pietra nie są też wskazane, gdy mamy lęk wysokości – wówczas widok zza okna może stać się naszą codzienną zmorą, a nie atrakcją.  Optymalne położenie to piętra środkowe, jednak i w tym przypadku każdy musi wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA NAJBLIŻSZĄ OKOLICĘ

Bezpieczeństwo, spokój, dobra komunikacja, bliskość sklepów i punktów usługowych oraz tereny zielone sprawiają, że lokalizacja nieruchomości jest atrakcyjna według większości osób, poszukujących mieszkania. Oczywiście tutaj również wszystko zależy od naszych potrzeb. Są osoby, które by mieszkać w ścisłym centrum gotowe są poświęcić spokój czy bliskość terenów zielonych. Inne natomiast wybiorą mieszkanie w odległej, za to w spokojnej i bezpiecznej dzielnicy, blisko lasu. Wszystko zależy od tego, jaki styl życia prowadzimy, gdzie pracujemy, czy mamy rodzinę i czego oczekujemy na co dzień.

SPRAWDŹ SĄSIEDZTWO

Mam tu na myśli zarówno to bliskie, jak i dalsze – wokół całego budynku. Warto przed zakupem sprawdzić, czy na klatce nie ma śmieci, pustych butelek po alkoholu, zerknąć na tablicę informacyjną w poszukiwaniu zadłużonych mieszkań. Dobrze jest też zamienić kilka słów z mieszkańcami. Koniecznie też powinniśmy rozejrzeć się szerzej – czy lokalizacja mieszkania nie wiąże się z żadnymi hałaśliwymi zakładami przemysłowymi, ubojniami, przedsiębiorstwami budowlanymi czy chemicznymi. Nie zapominajmy również o sprawdzeniu Planu Zagospodarowania Przestrzennego – to że obecnie wokół jest niewielki park wcale nie oznacza, że zostanie tu na zawsze. Być może za 2-3 lata w planach jest postawienie dużej galerii handlowej. Na to również powinniśmy być przygotowani.

Dobra lokalizacja mieszkania niewątpliwie wpłynie w przyszłości na nasze samopoczucie i zadowolenie z dokonanego wyboru. Ma ona również niebagatelny wpływ na cenę – zarówno tą, którą zapłacimy kupując mieszkanie, jak i w momencie jego późniejszej, ewentualnej sprzedaży. Nie zapominajmy o tym, podejmując decyzję o zakupie.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *