Garaż podziemny to w dzisiejszych blokach mieszkalnych rozwiązanie podstawowe i bardzo potrzebne. Miejsce postojowe warto więc zapewnić sobie już na etapie kupowania mieszkania. Może jednak okazać się, że wcale nie jest to takie proste, jak się wydaje.

Czy są miejsca postojowe w garażu podziemnym?

Jeszcze przed zakupem mieszkania należy sprawdzić kilka bardzo istotnych kwestii, związanych z garażem podziemnym. Przede wszystkim, w jaki sposób rozdzielane są w nim miejsca postojowe.

Najrzadziej spotykana jest sytuacja, gdy garaż podziemny jest wspólną własnością wszystkich mieszkańców i miejsca postojowe nie są przypisane do konkretnych właścicieli czy mieszkań. Rozwiązanie takie zawsze jest złe, a osoby posiadające więcej niż 1 pojazd często uniemożliwiają pozostałym mieszkańcom korzystanie ze wspólnej własności. Nawet jeśli miejsca starcza dla wszystkich (wątpliwe), to ciągle wybuchają kłótnie, przypominające te znane z czasów PRL – “pan tu nie stał!”.

Jeśli każde miejsce w garażu podziemnym jest sztywno przypisane do mieszkania, sytuacja jest zupełnie jasna – każdy parkuje jedynie na swoim miejscu parkingowym, a jeśli potrzebuje drugiego, może spróbować odkupić je od sąsiada. Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości wybrania konkretnego miejsca postojowego w garażu.

Miejsca postojowe w garażu mogą też być kupowane oddzielnie od mieszkań. Wówczas można wybrać wygodne miejsce, o ile kupuje się je odpowiednio wcześnie. Może to jednak oznaczać, że dla osób wprowadzających się późno, nie zostały już żadne miejsca postojowe, ponieważ dotychczasowi mieszkańcy wykupili wszystkie wcześniej.

Ile miejsc potrzebujesz?

Jedno miejsce postojowe w garażu podziemnym to niezbędne minimum. Wystarczy osobom mieszkającym samotnie lub w przypadku, gdy mieszkanie ma być przeznaczone na wynajem. Coraz więcej rodzin dysponuje 2 pojazdami. Dodatkowe miejsce postojowe w garażu podziemnym przydaje się też, gdy:

  • dysponuje się przyczepą kempingową,
  • posiada się motocykl,
  • często wraca się do domu samochodem służbowym.

Polska codzienność wygląda tak, że rodziny posiadające dwa i więcej pojazdów przeważnie parkują jeden w garażu, a pozostałe w bliżej nieokreślonej okolicy, często wbrew przepisom. Lepiej takiego zachowania nie naśladować i zawczasu nabyć dwa miejsca postojowe.

Niespodzianki i pułapki

miejsce w garazu

O ile projekt budynku sprawdzany jest bardzo dokładnie, o tyle sam garaż podziemny traktowany jest przez deweloperów jako mało istotny. Mieszkańcy mogą natknąć się na niedogodności w postaci:

Słaba przepustowość wyjazdu – pojedyncza brama, przez którą zarówno wjeżdża się, jak i wyjeżdża z garażu to rozwiązanie nieszczęśliwe i na szczęście rzadko spotykane. Nawet dwie bramy (wjazdowa i wyjazdowa) mogą korkować się w większych budynkach, jeśli może przez nie przejechać tylko 1 samochód naraz;

Stromy zjazd – stromy i źle wyprofilowany zjazd do garażu stanowi wyzwanie dla wielu kierowców, zwłaszcza tych, którzy mają samochody o niskim zawieszeniu. Takie zjazdy bardzo łatwo też ulegają zakorkowaniu gdy muszą przez nie przejechać niedoświadczeni kierowcy;

Ciasne „korytarze” – jeśli pomiędzy rzędami miejsc postojowych pozostawiono zbyt mało miejsca na manewr, w godzinach szczytu cały garaż będzie zakorkowany przez osoby próbujące wjechać na miejsce bez zarysowania sąsiadów. Nie zawsze będzie się im to udawać. Zwłaszcza jeśli będą prowadzić długie limuzyny.;

Ciasne miejsca parkingowe – jeśli na pojedyncze miejsce parkingowe przeznaczono zbyt mało miejsca, to kierowcy i pasażerowie mają poważny problem z wysiadaniem z samochodu. Dla osób niepełnosprawnych jest to utrudnienie uniemożliwiające korzystanie z parkingu. Prawdopodobne będą też zarysowania aut i spory z sąsiadami o wyjechanie 5 cm poza linię;

Miejsca przy ścianie – miejsca postojowe zlokalizowane bezpośrednio przy ścianie powinno być szersze od pozostałych by umożliwić swobodne wysiadanie. W praktyce są  nawet węższe, a parkowanie na nich wymaga sporych umiejętności;

Utrudniony dostęp pieszo – do swojego samochodu trzeba jednak od windy dotrzeć na własnych nogach, co potrafi być uciążliwe, a nawet niebezpieczne, jeśli deweloper nie zadbał o odpowiednie trasy dla pieszych;

Słaba wentylacja – jeśli w garażu widać wilgoć i jest duszno, można spodziewać się, że przysporzy to w przyszłości problemów. Garażowanie samochodu w warunkach zbyt dużej wilgotności przypomina trzymanie go na zewnątrz. Wystarczy też, by rozszczelniła się instalacja LPG w jednym samochodzie, aby powstało ryzyko wybuchu. Dlatego zarząd niektórych budynków nie godzi się na samochody z instalacją gazową.

Miejsca w garażu podziemnym są dzisiaj potrzebne w każdym budynku mieszkalnym w ilości znacznie przekraczającej ilość mieszkań. W praktyce jednak tylko w kilku miastach (np. Kraków) są normy, wymuszające budowę odpowiedniej liczby miejsc postojowych w garażu, a i tam dotyczą one tylko najnowszych budynków. Wszędzie indziej trzeba liczyć się z tym, że miejsc będzie brakować. Dlatego warto nabyć je jednocześnie z mieszkaniem, a jeśli to niemożliwe, poszukać w okolicy lub przemyśleć, czy mieszkanie naprawdę warte jest codziennych kłopotów z parkowaniem.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *