Pytanie “mieszkanie w kamienicy czy w bloku?” dotyczy przede wszystkim rynku wtórnego, ponieważ kamienice teraz buduje się jedynie okazjonalnie. Porównywać więc będziemy w tym artykule dobre i złe strony zakupu mieszkania w obu typach zabudowy przy założeniu, że budynki nie są nowe, ale też niewymagające poważnego remontu.

Mieszkanie w kamienicy czy w bloku – różnice między osiedlami

Kamienice znajdują się przede wszystkim w starych dzielnicach miast, więc mieszkanie w kamienicy będzie blisko centrum. Osiedla bloków natomiast powstawały w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wszędzie gdzie dało się je umieścić. Niektóre mogą być równie stare jak ulice z kamienicami, ale zawsze będą się od nich poważnie różnić.

Przede wszystkim kamienice budowane były jedna przy drugiej tak, by tworzyły jednolitą zabudowę od strony głównej ulicy. Żeby je obejść, trzeba okrążyć cały kwartał. Takie ścieśnienie budynków powoduje, że wokół pozostaje bardzo niewiele miejsca na parkingi. Oczywiście większość kamienic posiada podwórko, na które można wjechać, ale może ono nie zaspokajać potrzeb parkingowych wszystkich mieszkańców. Pełni też kilka innych istotnych funkcji.

Kamienice od początku miały też funkcję handlową i część z nich zachowało ją do dnia dzisiejszego. Na parterze od strony głównej ulicy mogą więc mieścić się sklepy, poczty, kluby, a nawet obiekty użyteczności publicznej. Jako że jedynie minimalna część bloków mieszkalnych była projektowana z pasażem handlowym, przeważnie infrastruktura zewnętrzna będzie dla nas znacznie lepsza jeśli zdecydujemy się na mieszkanie w kamienicy niż mieszkanie w bloku.

Sam wiek osiedli kamienic istotnie wpływa na specyfikę dojazdu i infrastruktury drogowej. Z jednej strony  na pewno tuż przed kamienicą nie biegnie hałaśliwa droga szybkiego ruchu, która pod blokiem przebiegać już może. Z drugiej ta droga, która jest, znajduje się znacznie bliżej okien niż w przypadku bloków. Hałas jest więc mniejszy, ale bliższy. Przeważnie ulice, na których stoją kamienice są dobrze skomunikowane komunikacją miejską, trudno natomiast na nie wjechać własnym samochodem. Nie posiadają też ścieżek rowerowych.

Rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i techniczne

Zanim  wybierzesz, czy wolisz mieszkanie w kamienicy czy mieszkanie w bloku, sprawdź stan techniczny budynku. Nawet kamienice wyposażone we wszystkie media mogą mieć instalacje o słabej przepustowości i trudności z założeniem internetu. Zwróć też uwagę na układ mieszkania. Te w kamienicach, mimo dosyć dużej powierzchni, mogą nie być szczególnie funkcjonalne (np. pokój, do którego przechodzi się przez kuchnię – tak zwana służbówka), ponieważ były projektowane w czasach, gdy mało kto podejrzewał, że każdy będzie miał pralkę czy lodówkę. Zaletą kamienic są natomiast z pewnością grube ściany zewnętrzne. Nie tylko tłumią hałas, ale też znacznie obniżają wpływ temperatury na zewnątrz na mieszkanie. Latem jest tam przyjemnie chłodno, zimą nagrzać porządnie trzeba raz, a potem straty ciepła nie są już wysokie. Mieszkanie w kamienicy, mimo wieku, może być więc lepsze pod względem ciepła niż to w bloku z wielkiej płyty. Zarówno w blokach jak i w kamienicach występują klatki schodowe o różnym poziomie funkcjonalności. Te kamieniczne częściej jednak bywają przyczyną upadków – w blokach raczej nie ma drewnianych, śliskich schodów.

Widok z okna

Mieszkania od frontu kamienicy mają okna z widokiem na chodnik, ulicę (częściej ładną niż brzydką) i kamienicę po drugiej stronie. Z tych położonych w głębi można najwyżej popatrzeć na zastawione samochodami podwórko.

Widoki z okien bloków są znacznie bardziej zróżnicowane i uśredniając – bardziej rozległe. Nie znaczy to bynajmniej, że koniecznie muszą godzić się z poczuciem estetyki mieszkańców. Zwłaszcza bloki budowane wokół rejonów fabrycznych i przemysłowych mogą być mniej zachęcające od kamienic.

Wysokość mieszkań w kamienicy i bloku

Piętra w blokach mają przeważnie uśrednioną wysokość, która przekłada się także na wysokość mieszkań w przedziale 2,4 – 2,6 m. Zupełnie wystarcza to, by komfortowo mieszkać, nie daje natomiast wrażenia przestrzeni i możliwości aranżacji wnętrza takich, jak w kamienicy. Wiele mieszkań w starych kamienicach ma bowiem wysokość 2,8 do nawet ponad 3,3 m. Choć rozwiązanie takie wynika z zupełnie już nieaktualnych potrzeb, może posłużyć mieszkańcom chcącym zaaranżować dodatkową przestrzeń w postaci antresoli. Świetnie sprawdza się też dla osób mających zacięcie do dekoracji wnętrz.

blok

Problem ze starymi budynkami

Budynki przedwojenne, a coraz częściej także te budowane w latach 40-ty i 50-tych, mogą trafić na listę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zostać objęte ochroną. Dla mieszkańców wcale niekoniecznie jest to korzystne. Z racji wielu, ale też bardziej wartych zachowania rozwiązań architektonicznych, kamienice znacznie częściej niż bloki zostają zabytkami. Przed zakupem mieszkania w kamienicy warto więc sprawdzić, czy nie grozi jej rychłe wpisanie na listę zabytków.

Problematyczna własność

Bardzo wiele kamienic ma skomplikowaną strukturę własności. Kupujący może natknąć się na sytuacje takie, jak:

  • Właściciele zamiast mieć prawo do mieszkań, mają prawo własności o ułamkowych części całej kamienicy.
  • Mieszkanie można kupić normalnie, ale jego właścicielami jest kilka osób.
  • Grunt, na którym stoi nieruchomość jest przedmiotem sporu.
  • Grunt jest atrakcyjny dla dewelopera i podejmuje on działania w celu uznania kamienicy za budynek w złym stanie technicznym i wyburzenia go.
  • Teoretycznie wspólne podwórko jest własnością mieszkańców tylko jednej części kamienicy.

W przypadku bloków mieszkalnych takie problemy występują znacznie rzadziej.

Mieszkanie w kamienicy, czy w bloku – porównanie

Zazwyczaj lepszym wyborem będzie mieszkanie w bloku. Kupując je nabywca ryzykuje znacznie mniej zarówno pod względem stanu technicznego, jak i prawnego budynku.

Można powiedzieć, że mieszkanie w kamienicy jest bardziej dla koneserów – położone blisko centrum, z oryginalnymi (choć nie zawsze praktycznymi) rozwiązaniami i o dużej wysokości przestrzeni mieszkalnej.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *