Kupno mieszkania to poważna decyzja. Jeśli jest to największy zakup w Twoim życiu, a Ty zamierzasz mieszkać w nowym mieszkaniu przez kolejne dekady, to musisz poświęcić wiele czasu i uwagi, nim podejmiesz ostateczną decyzję.

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja jest bardzo ważna i w bardzo dużym stopniu wpływa na cenę mieszkania. Ten sam metraż w eleganckiej dzielnicy Krakowa może być dwukrotnie droższy niż w Częstochowie, a nawet trzykrotnie niż w Przemyślu. Płaci się w tym wypadku za kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie:

Dojazd do miejsca pracy

Osoby, które codziennie dojeżdżają do pracy potrzebują mieszkań, położonych blisko (lub przynajmniej dobrze skomunikowanych) zarówno z aktualnym miejscem pracy, jak i tymi, które mogą się pojawić w ramach rozwoju kariery zawodowej. Natomiast pracujący zdalnie przedsiębiorcy, czy emeryci mają możliwość zdecydowania się na kupno mieszkania w tańszej lokalizacji.

Dostępność infrastruktury

Sklepy spożywcze, punkty usługowe typu fryzjer czy myjnia samochodowa, szkoły i place zabaw dla dzieci – to infrastruktura, z której korzystamy na co dzień, a której w niektórych miejscach może po prostu nie być. Oczywiście sytuacja zmieni się w czasie kilkudziesięciu lat mieszkania, ale jeśli wokół panuje pustka, to należy oczekiwać, że stworzenie infrastruktury potrwa ok. 5 lat. A przecież nie chcemy czekać na kupno mieszkania kolejnych kilkudziesięciu miesięcy.

Bezpieczeństwo

Kupując mieszkanie w okolicy o złej sławie, łatwo stać się więźniem własnego, strzeżonego osiedla. Jest to szczególnie niekomfortowa sytuacja dla osób z dziećmi, psami, czy po prostu zamiłowaniem do wycieczek rowerowych.

Zagrożenie powodziowe

Na terenach zalewowych mieszkaniom raczej nic nie grozi, ale garaże, piwnice i parkingi mogą zostać zniszczone.

Osiedle i przyległości

Mieszkanie nie znajduje się w próżni, ale na osiedlu, z którego kupujący codziennie korzysta, a także ogląda przez okno. Na zewnątrz mieszkania jest więc dużo do sprawdzenia i zdecydowanie warto zwrócić uwagę na:

Parkingi i garaże

Większość osób zdecydowanych na zakup mieszkania ma też samochód. Często więcej niż jeden. Już na etapie wyboru lokalizacji przydałoby się zadbać o odpowiednie miejsce garażowe, a w braku tego – parkingowe. Tu trzeba uważać np. na zbyt ciasne miejsca w garażu podziemnym.

Drogę wewnętrzną

Może okazać się, że dojazd do garażu jest bardzo utrudniony. Przykładowo występują strome podjazdy, ostre zakręty lub bardzo wąskie przejazdy, na których w godzinach szczytu powstaje wewnętrzny korek. Utrudnione może też być włączenie się do ruchu. Najlepiej podczas oglądania mieszkania przy okazji podjechać do garażu, a potem sprawdzić, jak wyjeżdża się na główną drogę.

Rozplanowanie osiedla

Zwłaszcza zamknięte osiedla mogą być zaprojektowane w sposób nieprzyjazny dla pieszych. Na przykład jeśli furtka jest tylko po jednej stronie osiedla, do sklepu leżącego po jego drugiej stronie może czekać mieszkańców półkilometrowy spacer.

Osiedle

Ogrodzenie i ochrona

Aktualnie montowanie domofonów, które można otworzyć kodem jest już standardem. Pojawiają się też dodatkowe zabezpieczenia: ogrodzenie osiedla, ochrona, monitoring, dodatkowa para drzwi, szlaban przy bramie. Z jednej strony to dobrze, z drugiej nadmiar środków bezpieczeństwa może być uciążliwy dla osób zapraszających do siebie gości.

Piwnice, komórki

Można obejść się bez nich, ale jednak większość osób ma sporo przedmiotów, które chętnie umieściłoby w piwnicy. Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania warto sprawdzić, czy nie ma w niej wilgoci. Przy okazji można sprawdzić, czy działa instalacja elektryczna, a dostęp do piwnicy/komórki nie jest utrudniony.

Udogodnienia

Należą do nich np.: plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, plac do mycia pojazdów, a w najnowszych budynkach także miejsce do ładowania akumulatorów i samochodów elektrycznych. Udogodnienia są miłym dodatkiem dla mieszkańców, ale nie są na tyle istotne, by uzależniać od nich sam zakup mieszkania.

Część wspólną

W budynkach wielomieszkaniowych bardzo istotna jest część wspólna, z której korzystają wszyscy mieszkańcy: schody, windy, stojaki na rowery, ogródek, taras na dachu.

Sąsiedztwo

W blokach mieszkalnych i zabudowie wielorodzinnej, mieszkańcy mogą pozostać anonimowi. Nie znaczy to jednak, że nie wpływają na siebie nawzajem. Np. na osiedlach zamieszkanych w większości przez emerytów cisza nocna jest przestrzegana bardziej restrykcyjnie.

Kwestie prawne, o których trzeba pamiętać kupując mieszkanie

Do zakupu nieruchomości potrzebna jest forma aktu notarialnego. Teoretycznie więc jej legalność powinien sprawdzić notariusz. W praktyce jednak jego rola jest bardzo ograniczona i nie ma on obowiązku informowania kupującego, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie. Ponadto notariusz obecny potwierdza jedynie finał całego procesu. By nie tracić czasu, warto już wcześniej zapoznać się z dokumentacją.

Księga wieczysta nieruchomości

Są w niej zawarte informacje na temat właściciela lub współwłaściciela, ale także hipotek, służebności i ograniczonych praw rzeczowych.

Dokumentacja techniczna

Informacje na temat samego budynku nie zawsze będą zrozumiałe dla każdego kupującego, mając jednak nieco wiedzy lub mogąc skorzystać z pomocy eksperta warto zwrócić na te dokumenty uwagę.

Umowy medialne

Nie są to kwestie, na które właściciel pojedynczego mieszkania ma wpływ, ale warto sprawdzić czy nie było nieprawidłowości w umowach dotyczących instalacji przyłączy energetycznych i węzłów sanitarnych.

Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Jeśli gmina ma przygotowane plany, ich sprawdzenie to podstawa jeśli decydujemy się na kupno mieszkania. Obiekty położone w pobliżu bardzo wpływają na komfort mieszkania.

Umowy ze spółdzielnią

Warunki współpracy między właścicielem a wspólnotą/spółdzielnią/gminą są o tyle istotne, że będą wpływały na koszty utrzymania mieszkania przez następne kilkadziesiąt lat. Od początku warto znać zakres opłat, obowiązków administratora i uprawnień właścicielskich.

Szczegóły techniczne

Gdy kupujący upewni się już, że wybiera mieszkanie w dobrej okolicy, na odpowiednim osiedlu i pozbawione wad prawnych, może przejść do sprawdzenia samego lokalu. Prawie wszyscy oglądają mieszkania, ale niektórzy zapominają o jednej lub kilku istotnych sprawach. Kupując mieszkanie warto zwrócić uwagę na:

Położenie względem kierunków świata

Panujący w Polsce klimat sprawia, że przez większą część roku słońce widzimy od południa i od tej strony pokoje są jaśniejsze. Jednocześnie przeważają wiatry zachodnie oraz północno-zachodnie.

Widok z okna

Decydując się na kupno mieszkania dla siebie trzeba wziąć pod uwagę, że niemal codziennie będzie się oglądać okolicę z jego okien. Podczas gdy widok na tereny zielone może działać kojąco, to spoglądanie bezpośrednio w okna sąsiada po drugiej stronie patio może wywoływać klaustrofobiczne wrażenie.

Ogrzewanie

Podstawową kwestią jest to, czy ogrzewanie wliczone jest w cenę czynszu, czy też płatne oddzielnie. Ponadto uszczelnienie budynku i rodzaj ogrzewania (podłogowe, kaloryfery) wpływa na komfort mieszkańców.

Standard wykonania

Wbrew pozorom warto sprawdzać nawet deweloperów. Nierówne ściany mogą świadczyć o tym, że oszczędzano na materiałach, a rysy na tynku, że budynek osiada. W mieszkaniach z rynku wtórnego pewne objawy zużycia są dopuszczalne, ale w przypadku zakupu od dewelopera już raczej nie.

Wyposażenie

Kupno mieszkania wraz z zabudową łazienkową i kuchenną może być dobrym pomysłem, z pewnością jednak wpływa na ostateczną cenę. Warto więc sprawdzić kupowane wraz z mieszkaniem urządzenia.

Instalacje

W nowych budynkach nie powinno być z tym problemu, ale w starszych zdarzają się np. przerdzewiałe rury, czy bardzo słaba sieć elektryczna. Sprawdzenie gniazdek, baterii i toalety nie wymaga dużo czasu, a może zaoszczędzić kosztów remontu.

Okna i drzwi

Te elementy rzadko stanowią problem, ale jeśli od razu widać, że są wypaczone, należy uwzględnić konieczność wymiany w najbliższych latach.

Na co więc zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Na wszystko, na każdy szczegół, który może mieć wpływ na późniejszy komfort mieszkania czy też jego koszty. Ponieważ zakup mieszkania może wiązać się z dużymi emocjami, warto posiłkować się informacjami zebranymi przez niezależnych ekspertów.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *