Dom czy mieszkanie do remontu znajdują nabywców ze względu na niską cenę. Przynajmniej tę dotyczącą samej transakcji, bo późniejsze koszty remontu mogą być już znaczne. Na co więc zwrócić uwagę, planując zakup mieszkania lub domu do remontu?

Decyzja oparta na opinii eksperta

Gdy ktoś pyta nas, na co zwrócić uwagę kupując dom lub mieszkanie do remontu, proponujemy mu skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Rzetelnie wykonana wycena kosztów remontu jest absolutną podstawą, a osoby, które chcą z niej zrezygnować, powinny raczej zdecydować się na dom lub mieszkanie, których remontować nie trzeba.

Samodzielna ocena, czy warto kupić mieszkanie przeznaczone do remontu kończy się przeważnie:

 • łącznymi kosztami (nieruchomość + remont) wyższymi niż koszt zakupu nieruchomości nowej;
 • ostatecznym ukończeniem remontu w terminie znacznie bardziej odległym niż zamierzony;
 • konfliktem wewnątrz rodziny.

Dzieje się tak ponieważ kupujący:

 • Nie mają wiedzy i doświadczenia, by ocenić elementy podstawowe: stropy, ściany, podłogi, instalacje, system wentylacyjny.
 • Zakładają, że część robót wykonają na własną rękę z pomocą rodziny, ale nie uwzględniają własnego (tym bardziej czyjegoś) czasu jako kosztu.
 • Przeceniają własne kompetencje w zakresie remontów, a zwłaszcza szybkość, z jaką są w stanie wykonać prace.
 • Nie zapisują przewidywanych kosztów poszczególnych działań (np. zakup płytek, wymiana okien), by móc je na koniec łatwo zsumować.
 • Nie uwzględniają możliwych pomyłek, poprawek, szybszego zużycia materiałów.
 • Zapominają, że transport własnym środkiem lokomocji też jest kosztem.
 • Łatwo dają się nabrać, jeśli sprzedający wykonał powierzchowny remont, ukrywający faktyczne problemy.

Porównanie kosztów – remont i kredyt

Dysponując wyceną kosztów remontu można obliczyć ostateczny koszt zakupu domu lub mieszkania. Porównanie nie jest jednak takie oczywiste. Przykładowo pan X szuka dla siebie domu. Znalazł odpowiedni nowy (wykończony) dom za 460 000 zł i taki, który musi wyremontować za 400 000 zł. W pierwszej chwili to drugie rozwiązanie wydaje się tańsze, ale specjalista wycenia koszty remontu na 80 000 zł. Łączny koszt domu i remontu wyniesie więc 480 000, czyli o 20 000 zł więcej niż nowego. Już wydaje się, że nowy dom jest tańszy, ale okazuje się, że pan X nie dysponuje kwotą 460 000 zł w gotówce. Wspomaga się kredytem, który jest tym trudniejszy do uzyskania i tym droższy, im więcej gotówki się potrzebuje. Załóżmy, że pan X ma 100 000 zł oszczędności. Jeśli zaciągnie kredyt na 300 000 zł (by kupić dom do remontu), w ciągu 20 lat zapłaci ok. 250 000 zł odsetek i prowizji. Przy 360 000 zł kredytu (by kupić nowy dom), koszty wyniosą ok. 300 000 zł. Całkowity koszt będzie więc niższy jeśli zakupi dom do remontu niż na kredyt.

mieszkanie do remontu

Dla wytrwałych – na co zwrócić uwagę, gdy koniecznie chce się kupić dom lub mieszkanie do remontu, bez pomocy specjalisty

Uważamy, że osoby bez odpowiednich i potwierdzonych kwalifikacji budowlanych nie powinny samodzielnie podejmować decyzji o zakupie nieruchomości, przeznaczonej do remontu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wiele osób ma w tej kwestii inne zdanie. Przypominamy więc, na co warto zwrócić uwagę:

 • Plan/projekt budynku: Nie zawsze jest dostępny, ale kupując dom można się z niego dowiedzieć, jakich materiałów użyto i sprawdzić ich przewidywaną trwałość. Może okazać się, że zakres remontu będzie znacznie szerszy niż na to wygląda.
 • Instalacja elektryczna: jej wymiana wymaga zerwania tynków, a niekiedy też podłóg. Warto więc sprawdzić, czy instalacja działa, czy wytrzyma obciążenie, jakie dla niej przewidujemy i czy została wykonana tak, by nie stanowić zagrożenia.
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna: W mieszkaniach modernizacja należy z reguły do zadań spółdzielni/wspólnoty, ale w domach koniecznie trzeba sprawdzić czy instalacje sanitarne działają prawidłowo. Jeśli nie, konieczne może być nawet kucie ścian.
 • Wentylacja: Wilgoć i pleśń są bardzo trudne do usunięcia bez odpowiedniej wentylacji. Zwłaszcza w domach jednorodzinnych konieczna może się okazać modernizacja sieci wentylacyjnej.
 • Podłogi: Bardzo rzadko jest tak zniszczona, by nie móc po niej chodzić, jeśli jednak uległa wypaczeniu z powodu wilgoci może stać się siedliskiem robactwa.
 • Tynki: Poważnie uszkodzone tynki nie nadają się, by po prostu je zamalować lub nakleić fototapetę. Zwłaszcza w domach zniszczonych przez wilgoć należy uwzględnić konieczność położenia nowych.
 • Okna i drzwi: Mocno wpływają na energochłonność mieszkania lub domu, a więc na koszty ogrzewania. Zwłaszcza w domach jednorodzinnych można rozważyć wymianę okien na nowe, nawet jeśli stare uległy jedynie częściowemu wypaczeniu.
 • Wiele innych, jak na przykład: barierki, rynny, schody, płytki, wanna/prysznic, instalacja gazowa, baterie i umywalki, piec, kaloryfery, powierzchnia ścian, garaż, progi, system alarmowy, rekuperator, klimatyzacja, automatyka.

Kupując dom lub mieszkanie przeznaczone do remontu nie należy oszczędzać na opinii specjalisty, nawet jeśli część prac zamierza się wykonać samodzielnie.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *