najem krotkoterminowy

Najem krótkoterminowy cieszy się olbrzymią popularnością niemal na całym świecie. Wszyscy mówią o samych zaletach najmu krótkoterminowego zarówno dla właścicieli mieszkań, jak i najemców. Jednak częsta zmiana najemców może być źródłem wielu problemów.

Najem krótkoterminowy od wielu lat jest bardzo popularny na całym świecie. Również w Polsce, z tego rodzaju najmu korzysta coraz więcej przejezdnych. Najem krótkoterminowy niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy. Warto jednak poznać też problemy, jakie są związane z częstą zmianą lokatorów, szczególnie, że to właśnie goście są ich najczęstszym źródłem.

Najem krótkoterminowy – korzyści dla właściciela i najemcy

Na polskim rynku nieruchomości, co roku oddawane są do użytku tysiące nowych mieszkań. Coraz więcej ludzi kupuje mieszkanie z myślą o wynajmie. Jest to dobra inwestycja, która szybko może się zwrócić. Niektórzy decydują się wynajmować mieszkanie jednym lokatorom i podpisują umowę na kilka miesięcy, a nawet lat.

Jednak obecnie znacznie bardziej opłacalny jest najem krótkoterminowy. W ciągu miesiąca można średnio zarobić 50% więcej niż w przypadku najmu tradycyjnego. Z najmu krótkoterminowego korzystają głównie biznesmeni i turyści. Dla nich najem krótkoterminowy jest korzystny z wielu względów. Po pierwsze ceny są sporo niższe niż w przypadku korzystania z usług hotelu. Goście mają do dyspozycji całe mieszkanie, a nie tylko hotelowy pokój. Warunki są bardziej komfortowe i przyjazne, każdy może się poczuć tak, jak w domu. Dla najemców krótkoterminowych liczy się lokalizacja. Mieszkania przeznaczone na najem krótkoterminowy przeważnie znajdują się w centrum miasta lub jego bliskim sąsiedztwie. Dzięki temu goście mają zapewnioną dobrą komunikację z całym miastem i dostęp do wszystkich najważniejszych usług i atrakcji.

Najem krótkoterminowy to przeważnie pełnoetatowa praca dla właściciela

Chcąc przeznaczyć mieszkanie na wynajem krótkoterminowy, można wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Można rozpocząć współpracę z agencją pośredniczącą w wynajmie mieszkań krótkoterminowych lub zająć się wszystkim samodzielnie. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Decydując się na agencję, trzeba liczyć się z tym, że agencja będzie pobierać prowizje. Jednak to pośrednik zajmie się wszystkim za nas. Nie będzie trzeba martwić się sprzątaniem mieszkania czy drobnymi naprawami. Wynajem mieszkania za pośrednictwem agencji jest też bardziej bezpieczny.

Jeśli właściciel decyduje się na wynajem krótkoterminowy swojego mieszkania i chce to zrobić na własną rękę, to musi liczyć się z wieloma niedogodnościami. Jeżeli mieszkanie cieszy się sporą popularnością, to jest to praca na pełen etat. Właściciel we własnym zakresie musi przygotowywać oferty najmu mieszkania, komunikować się z gośćmi oraz bezpośrednio się z nimi spotykać w celu przekazania kluczy. Dodatkowo, sam musi zadbać o sprzątanie i drobne naprawy. W tym celu może również zatrudnić firmę sprzątającą, ale z tym wiążą się większe koszty. Ponadto, właściciel musi zapewnić podstawowe środki czystości w mieszkaniu i produkty spożywcze, takie jak kawa czy herbata. Zakupy to dodatkowy czas i koszty. Zajmując się wynajmem na własną rękę, właściciel musi być tak naprawdę do dyspozycji 24/7.

wynajem

Decydując się na najem krótkoterminowy, nigdy nie wiadomo, kogo zapraszamy do mieszkania

Częsta zmiana lokatorów niesie za sobą większe ryzyko występowania problemów. Nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi. Jeśli mieszkanie cieszy się powodzeniem na rynku najmu krótkoterminowego, to w ciągu miesiąca rotacja jest spora i w mieszkaniu może przebywać kilka, a nawet kilkanaście różnych lokatorów. Każdy człowiek jest inny i jeden dba o miejsce swojego tymczasowego zamieszkania, a inny nie. Sytuacje są naprawdę różne. Najczęstszym problemem, jaki sprawiają goście, jest pozostawiony bałagan. I nie mamy na myśli niezaścielonego łóżka czy kilku okruchów na dywanie. Niektórzy goście zostawiają po sobie prawdziwy śmietnik. Coraz częściej ludzie trzymają się podejścia, że skoro płacą, to wymagają i mogą dosłownie wszystko. Właściciele, wchodząc do mieszkania po wizycie „gości”, często zastają brudne naczynia pozostawione w zlewie, walające się śmieci czy brudną łazienkę. Po takiej wizycie nie wystarczy zwykłe sprzątanie, mieszkanie na ogół wymaga generalnego porządku.

Kolejnym i równie często spotykanym problemem, związanym z najmem krótkoterminowym, jest dewastacja sprzętu w mieszkaniach. Ludzie nie szanują czyjegoś mienia. W mieszkaniach przeznaczonych na najem krótkoterminowy, goście często organizują imprezy. Zapraszają innych ludzi, piją alkohol i palą papierosy. Wtedy hamulce puszczają i ludziom wydaje się, że mogą wszystko. Nieraz słyszy się historie o połamanych krzesłach, przypalonej pościeli i potłuczonym szkle. Po takiej imprezie lokatorzy najczęściej nagle znikają i właściciel z problemem zostaje sam. Mieszkania przeznaczone na najem krótkoterminowy są też użytkowane niezgodnie z przeznaczeniem. Lokatorzy często prowadzą w nich swoje interesy, które na ogół nie do końca są zgodne z prawem. Najczęściej działalność jest związana z usługami seksualnymi. Kobiety w wynajmowanym mieszkaniu przyjmują swoich klientów lub oferują na żywo seks przez Internet. W wynajmowanych mieszkaniach często organizowany jest też seks grupowy. Niektórzy specjalnie wynajmują mieszkanie na jedną noc, by móc w nim zorganizować orgię. Łatwo się domyślić, w jakim stanie jest mieszkanie po takiej imprezie. Niektórzy właściciele skarżą się na forach internetowych. Pojawiają się na przykład wpisy, że mieszkanie miało być wynajęte na jedną noc przez spokojnych turystów z zagranicy, a następnego dnia właściciel zastał istną sodomę i gomorę. Wszędzie walały się puste butelki po alkoholu, niedopałki papierosów, zużyte prezerwatywy i brudna bielizna. Mieszkanie wymagało nie tylko kompleksowego sprzątania, ale również i dezynfekcji.

Najem krótkoterminowy opłacalny, ale ryzykowny

Jak każdy wynajem mieszkania, tak i najem krótkoterminowy ma swoje wady i zalety. Właściciel mieszkania może więcej zarobić na wynajmie, ale musi włożyć też więcej pracy. Często zmieniający się lokatorzy mogą być źródłem wielu problemów. Mogą narobić szkód, za które będzie dodatkowo płacił właściciel. Można jednak zminimalizować ryzyko, wynajmując mieszkanie za pośrednictwem agencji lub dokładnie sprawdzać najemcę i przeprowadzać selekcję. Dla najemców, najem krótkoterminowy to sposób na otrzymanie komfortowych warunków w atrakcyjnej cenie. W wynajmie krótkoterminowym najważniejszy jest wzajemny szacunek i respektowanie praw i obowiązków właściciela oraz najemcy.

Komentarze (1)

  1. Mam mieszkanie inwestycyjne w Trójmieście, najem krótkoterminowy to większe ryzyko, ale i większy dochód. Prawda jest taka, że dobrego najemcę długoterminowego również ciężko znaleźć i również istnieje ryzyko dewastacji mieszkania. Przy najmie krótkoterminowym chociaż możemy wejść i zobaczyć jak wygląda mieszkanie po wyjściu turystów. Przy najmie długoterminowym nie możemy wejść do mieszkania kiedy chcemy.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *