Nowe przepisy prawa wodnego obejmują między innymi przyznanie prawa pierwokupu do nieruchomości z basenem lub oczkiem wodnym Staroście. Weszły one w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Jeśli planujesz zakup posesji z wodnym akcentem, koniecznie zapytaj sprzedającego, czy posiada odmowę zakupu od lokalnego Starostwa.

Nowe przepisy są regulują prawo wodne. Co to ma wspólnego z rynkiem nieruchomości? Okazuje się, że sporo. Zapis w artykule 217 ust. 13 przyznaje bowiem Skarbowi Państwa prawo pierwokupu gruntów pod stojącymi wodami śródlądowymi. Do tego momentu przepisy jeszcze nie dziwią. Dopiero definicja wód śródlądowych wyjaśnia, że chodzi nie tylko o naturalne zbiorniki wodne, ale również o te, powstałe na skutek działań człowieka, a więc baseny, sadzawki czy oczka wodne. Co prawda Ministerstwo Środowiska uspokaja, interpretując przepisy na korzyść sprzedającego, jednak nie przekonuje to notariuszy. Jak twierdzą – sama interpretacja to za mało, potrzebna jest nowa zmiana przepisów prawa wodnego, ponieważ obecne są mocno nieprecyzyjne.

Od nowego roku zatem właściciel posesji z basenem lub oczkiem wodnym, chcąc go sprzedać, będzie musiał najpierw przedłożyć ofertę lokalnemu Staroście. Dopiero w przypadku otrzymania odmownej decyzji, właściciel może podpisać umowę sprzedaży z potencjalnym zainteresowanym. Co to oznacza dla Kupującego?

Wyobraź sobie, że znalazłeś dom swoich marzeń – idealna okolica, odpowiednia wielkość, działka w sam raz i ten basen w ogrodzie, który był „kropką nad i” w podjęciu decyzji o zakupie. Podpisujesz umowę przedwstępną, uruchamiasz kredyt, masz już kupca na dotychczasowe mieszkanie – jak dotąd, wszystko idzie dobrze. Dopiero u notariusza, tuż przed podpisaniem umowy, dowiadujesz się, że nowe przepisy prawa wodnego obligują właściciela przed sprzedażą domu do skontaktowania się z lokalnym starostą i zaoferowania mu prawa pierwokupu nieruchomości. Niestety właściciel tego nie zrobił. Zapomniał? Nie wiedział? W tej sytuacji to nieistotne, trzeba bowiem uzbroić się w cierpliwość, złożyć w Starostwie wniosek i czekać na odpowiedź.

prawo wodne

Nowe przepisy prawa wodnego weszły w życie stosunkowo niedawno i najprawdopodobniej długo jeszcze konieczność przedstawienia oferty Staroście nie zaistnieje w świadomości sprzedających, o ile w ogóle. Ciężko bowiem wymagać szczegółowej znajomości prawa wodnego od osoby, która być może dom sprzedaje pierwszy i ostatni raz w życiu. W momencie, gdy proces zakupu nie jest jeszcze aż tak zaawansowany, a Kupującemu mocno się nie spieszy, nowa ustawa nie będzie stanowiła dla niego dużej przeszkody. Po prostu trzeba będzie poczekać chwilę dłużej na decyzję. Jednak w sytuacji, gdy mamy już uruchomiony kredyt i sprzedane dotychczasowe mieszkanie, zaczyna się robić gorąco. Na odpowiedź bowiem Starosta ma 30 dni – i to jest ta szybsza opcja. Może się jednak zdarzyć, że Starosta będzie zainteresowany zakupem domu. Wówczas cały proces może wydłużyć się nawet do 90 dni. I nawet, jeśli ostatecznie Starosta nie zdecyduje się na zakup nieruchomości, który bank będzie czekał 3 miesiące na uruchomienie linii kredytowej? Zwłaszcza na tych samych warunkach.

Co w takiej sytuacji powinien zrobić Kupujący? Przede wszystkim zadawać dużo pytań sprzedającemu. I sprawdzać otrzymane informacje. Zakup domu z basenem, zwłaszcza jeśli to nasz pierwszy dom, często wiąże się z dużymi emocjami, które sprawiają, że rozsądek schodzi na drugi plan. Nie bójmy się więc pytać, nawet jeśli właściciel może wydawać się tymi pytaniami zirytowany. Lepiej zadać o kilka pytań więcej i przekonać się, że zakup nieruchomości będzie dobrą decyzją, niż o jedno pytanie za mało i ostatecznie dokonać złego wyboru.

Jeśli więc planujesz w najbliższym czasie zakup domu, sprawdź, czy na posesji nie znajduje się czasem basen, sadzawka czy inny zbiornik wodny. Jeśli tak, nie licz na wiedzę sprzedającego w zakresie uregulowań prawnych i zapytaj pierwszy. Jak to się mówi – przezorny zawsze ubezpieczony. A jedno pytanie może zaoszczędzić Ci sporo nerwów i czasu.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *