Oglądanie mieszkania to dość oczywisty punkt przed zakupem nieruchomości. Nie wszyscy jednak wiedzą, na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie. Dla tych, którzy nie są pewni czy pamiętają o wszystkim, przygotowaliśmy krótką listę. Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie zanim się do niego wejdzie?

Stan klatki schodowej i korytarza może nam sporo powiedzieć o standardzie wykonania całego budynku. Najbardziej niepokojącym znakiem jest obecność pleśni, która świadczy o występującej w budynku wilgoci lub słabym systemie wentylacyjnym. Problemy takie mogą przenosić się do mieszkania, podobnie jak zasiedlające zsypy robactwo. Na szczęście w nowym budownictwie zrezygnowano ze zsypów. Jeśli jednak na klatce schodowej zapach jest nieprzyjemny, warto zorientować się, jakie jest źródło smrodu i sprawdzić, czy możliwe będzie jego usunięcie. Zdarza się też, że na klatce schodowej tynk jest popękany. W starych budynkach może to wynikać z braku konserwacji, ale w nowych nie powinno występować. Jeśli na klatce schodowej widać poważne rysy, może to oznaczać, że cały budynek stoi na miękkim gruncie i delikatnie się osuwa lub (co zdarza się częściej), że ekipa wykończeniowa za bardzo się śpieszyła. Mając za sobą klatkę schodową, należy rozpocząć oglądanie mieszkania, przy okazji zwracając uwagę na drzwi drzwi. Przede wszystkim sprawdzić, czy nie szorują one o podłogę lub nie blokują się w futrynie. Same zamki w razie czego można wymienić.

Pokoje i przedpokój – na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie?

Przydatnym urządzeniem, zwłaszcza przy zakupie starego mieszkania z rynku wtórnego, jest miarka laserowa. Dzięki niej dość łatwo można sprawdzić, czy podane przez sprzedawcę wymiary pomieszczeń odpowiadają stanowi faktycznemu. Przy okazji można upewnić się, że ściany są równe, a wysokość mieszkania jednolita. Samo wykończenie jest też sprawą istotną, ale trochę nieobiektywną. Od dewelopera możemy wymagać, by tynk nie miał pęknięć, ale od właściciela 20-letniego mieszkania już niekoniecznie. Na pewno jeśli twierdził, że mieszkanie jest w „doskonałym stanie”, to ubytków nie powinno być, ale wszystkie takie określenia są mocno ocenne. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na podłogę. Drewniany parkiet może być wybrzuszony, co świadczy o zalaniu/wilgoci. Płytki natomiast mogą mieć pęknięcia, które szpecą je, choć z reguły nie ograniczają użyteczności. Istotne są też okna – czy są szczelne, łatwo dają się otworzyć i zamknąć, a szyby nie są popękane. To kolejna z rzeczy które warto sprawdzić oglądając mieszkanie.

Na co zwrócić uwagę oglądając łazienki i kuchnie?

Łazienka, kuchnia, WC, a w niektórych mieszkaniach też sauna czy suszarnia to szczególnie istotne pomieszczenia. Muszą mieć dobrą wentylację. Najlepiej by były wyłożone płytkami. Jeśli mają podstawowe wyposażenie (np. pralkę, lodówkę, kuchenkę), można uruchomić je na chwilę, by sprawdzić czy działają. Bez pomocy specjalisty trudno stwierdzić, czy wanna, prysznic, umywalki, zlewy i toaleta zostały zamontowane prawidłowo, ale jeśli gołym okiem widać, że coś jest nie tak, to może warto tego fachowca wezwać.

lazienka

Instalacje – na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie?

W nowych budynkach instalacje są z reguły w dobrym stanie, ale na rynku wtórnym oglądanie mieszkania powinno zawierać ich sprawdzenie.. W przypadku instalacji elektrycznej jest to dość łatwe. Można zapalić światła, włączyć ładowarkę od telefonu po kolei do gniazdek. W prawidłowo zaprojektowanym mieszkaniu gniazdek nie będzie w miejscach, gdzie mogłyby zostać zalane, np. tuż nad baterią kuchenną, czy wanną. Instalacje wodno-kanalizacyjną można sprawdzić puszczając na chwilę wodę z kranu i spuszczając wodę w toalecie. W starych budynkach rury mogą być przerdzewiałe, co spowoduje, że woda nie będzie całkiem przezroczysta. Może też zdarzyć się, że woda nie spływa w odpowiednim tempie. Instalacje gazową i wentylacyjną będzie w stanie sprawdzić dopiero fachowiec. Jeśli w mieszkaniu jest dodatkowa klimatyzacja, trzeba zapytać, kiedy była czyszczona i uruchomić nawiew. Nieprzyjemny zapach może oznaczać, że urządzenie nadaje się do przeglądu lub wymiany. Kaloryfery zasadniczo da się sprawdzić jedynie w sezonie.

Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie – nietypowe problemy

Robactwo pojawia się głównie w okolicy zsypów lub na parterze, do którego ma ułatwiony dostęp. Kupując mieszkanie na najniższej kondygnacji warto, aby oglądanie mieszkania zawierało sprawdzenie terenu bezpośrednio pod oknami. Walki z inwazjami mrówek są na pewno heroiczne, ale jeśli można ich uniknąć, to warto. Wyższe kondygnacje mogą mieć natomiast problem z gołębiami. Jeśli balkon jest bardzo zabrudzony, to nowego właściciela czeka długa i nieco obrzydliwa walka z nimi. Uciążliwe potrafi być także drzewo rosnące przed samym oknem. Choć widok jest przyjemny, a nikt nie może zajrzeć właścicielowi do środka, to podczas silnych wiatrów gałązki mogą uderzać o szyby powodując spory hałas.

Podczas oglądania mieszkania należy zachować umiar. Z jednej strony trzeba pamiętać o wszystkim, z drugiej nie warto zachowywać się jak śledczy-paranoik. W razie wątpliwości, lepiej wspomóc się opinią fachowca.

Komentarze (1)

  1. Świetny artykuł. My akurat mieliśmy o tyle dobrze, że kupowaliśmy mieszkanie na rynku wtórnym z pomocą pośrednika (ABC DOM), był o tyle przygotowany, że potrafił nam powiedzieć o instalacjach, piecu, wodzie, licznikach, pokazał piwnicę, miejsce parkingowe. Oczywiście takie rzeczy jak prąd czy funkcjonowanie poszczególnych sprzętów (pralka, mikrofalówka) również mogliśmy sprawdzić 🙂

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *