Ekspozycja mieszkania wydaje się mało istotna, póki faktycznie nie mieszka się w danym mieszkaniu. Wtedy okazuje się, że nasłonecznienie ma wpływ na nasze samopoczucie. Nie ma natomiast jednej reguły określającej, która strona świata jest „najlepsza”. Warto więc rozważyć je po kolei.

Cała Polska leży na północ od zwrotnika Raka. Słońce zawsze, bez względu na porę roku i dnia, jest widoczne na południu. Jednocześnie większość kraju leży w strefie, gdzie przeważają wiatry zachodnie i północno-zachodnie.

Okna od północy

Ekspozycja północna cechuje się tym, że słońce nigdy nie pada bezpośrednio w okna, a teren bezpośrednio przed nimi pozostaje przez większą część doby w cieniu. Latem mieszkanie nie nagrzewa się, nie występują też duże różnice temperatur w ciągu doby. Pomieszczenia mogą sprawiać wrażenie ponure i nieco depresyjne. W miesiącach jesiennych i zimowych, nawet w czasie dnia przydaje się zapalenie światła. Mieszkanie skierowane na północ jest dobre dla osób, które lubią dłużej pospać lub mają nietypowy tryb dnia. Wybierają je także wrażliwi na światło słoneczne i upał.

Ekspozycja południowa

Jeśli nasze mieszkanie charakteryzuje ekspozycja południowa to słońce widać cały rok, właściwie od świtu do zmierzchu. Jest to bardzo miłe w miesiącach zimowych, gdy światła nam brakuje, ale bywa uciążliwe latem. W mieszkaniu jest wtedy bardzo jasno, ale też duszno i gorąco. Konieczna może być klimatyzacja. Mieszkania skierowane na południe odpowiadają ludziom, którzy potrzebują dużo dziennego światła i nie lubią zbyt długo spać. Często poleca się ekspozycję południową osobom z małymi dziećmi.

ekspozycja mieszkania

Okna na wschód

Mieszkanie z ekspozycją wschodnią cechuje to, że światło słoneczne pojawia się bardzo wcześnie rano i budzi mieszkańców. Dla osób wstających „bladym świtem” jest to przeważnie pozytywny aspekt ekspozycji wschodniej, która okazjonalnie umożliwia im obejrzenie wschodu słońca. Latem mieszkanie nagrzewa się w godzinach przedpołudniowych i bywa w nim gorąco. Okna skierowane na wschód sprawdzają się najlepiej dla osób, których główna aktywność dotyczy godzin porannych.

Mieszkanie skierowane na zachód

Jeśli ekspozycja zachodnia to dzień i światło słoneczne objawiają się dosyć późno, ale za to trwają długo i niekiedy kończą się efektownym zachodem słońca. Zachodnie okna nagrzewają się latem znacznie mniej niż wschodnie i południowe. Mieszkanie skierowane na zachód jest optymalne dla osób, które lubią wykorzystywać popołudnia i wieczory – najlepiej na balkonie, z wiatrem we włosach i lampką wina.

Jaką ekspozycję wybrać?

Poza szczególnymi sytuacjami ekspozycja mieszkania jest sprawą drugorzędną. Mieszkania większe niż 2-pokojowe niemal zawsze mają okna skierowane na przynajmniej 2 strony świata. Bloki mieszkalne rzadko też buduje się dokładnie na linii wschód – zachód (czyli z jedną stroną jasną i drugą ciemną). W terenach gęsto zabudowanych ekspozycja mieszkania ma mniejsze znacznie niż piętro i układ budynku (parter w takiej zabudowie niemal zawsze jest ciemny, podobnie mieszkania skierowane w stronę patio). Wreszcie kupujący rzadko ma faktyczny wybór w zakresie ekspozycji. Jedynie kupując nowe mieszkanie od dewelopera warto kierować się słońcem.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *