Każdy moment jest dobry by poznać swoich sąsiadów. Niektórzy ludzie mieszkają od kilkunastu lat obok siebie, a nie wiedzą o sobie kompletnie nic. Dzisiaj pokażemy, dlaczego warto wyjść z sąsiedzką inicjatywą. Poznaj swoich sąsiadów i sam się przekonaj.

Chociaż Dzień Sąsiada już był i to całkiem niedawno (18 czerwca), gdzie w wielu wspólnotach podejmowano inicjatywę „Poznaj swoich sąsiadów”, to wcale nie musisz czekać kolejnego roku, by nawiązać relacje sąsiedzkie. Każdy dzień to dobry moment na bliższe poznanie. Jeśli będziesz odkładać w nieskończoność sąsiedzką wizytę, to może ona nigdy nie nastąpić. W tym artykule przedstawimy, dlaczego warto poznać swoich sąsiadów i jak to zrobić.

Poznaj swoich sąsiadów – jak się za to zabrać?

Coraz częściej szczególnie w dużych miastach zdarza się, że chociaż mieszkamy od kilku lat w jednej klatce, nasze mieszkania sąsiadują ze sobą, to o sobie nie wiemy kompletnie nic. Ludzie coraz bardziej zamykają się na siebie, tłumacząc się oczywiście brakiem czasu. Czas to zmienić. To Ty zrób pierwszy krok i poznaj swoich sąsiadów. Zobaczysz, że warto. Ale jak to zrobić?

Możliwości jest bardzo dużo. Najbardziej znana metoda jest na „szklankę cukru”. Zawsze możesz zapukać do drzwi obok z prośbą o pożyczenie czegoś. Oczywiście nie musi to być przysłowiowy cukier. Możesz zapytać o cokolwiek. Ważne, żeby zrobić ten pierwszy najtrudniejszy krok i nawiązać kontakt.

Świetną okazją do poznania swoich sąsiadów jest spacer z psem lub zabawa z dzieckiem na placu zabaw. Jeśli Ty i Twój sąsiad posiadacie psa, to spotkanie w trakcie spaceru jest idealną sytuacją na zainicjowanie kontaktu. Podobnie, jeśli Ty i sąsiedzi posiadacie dzieci w podobnym wieku. Wspólne pogawędki na pobliskim placu zabaw mogą zacieśnić relacje.

Poznaj swoich sąsiadów poprzez zrobienie przysługi. Odbierz za sąsiada paczkę, gdy go nie ma w domu, pomóż mu wnieść ciężkie zakupy albo pomóż ruszyć autem, gdy w zimie nadejdą siarczyste mrozy.

W większości przypadków wcale nie trzeba robić wiele, bo przełamać pierwsze lody. Wystarczy, że będziesz miły dla swoich sąsiadów, będziesz się do nich uśmiechać i mówić „Dzień Dobry”. Czasami zwykłe przyjazne pozdrowienie może być początkiem do nawiązania sąsiedzkiej relacji.

Poznaj swoich sąsiadów a to, jak to zrobisz zależy już tylko od Ciebie. Możesz zacząć od zwykłej pogawędki podczas spotkania w pobliskim sklepie, podczas jazdy windą, na przystanku autobusowym czy na parkingu. Każdy sposób jest dobry. A może macie jakieś wspólne cele odnośnie wspólnoty? Posadzenie kwiatów na trawniku, malowanie klatki schodowej, montaż nowego placu zabaw? Wspólne cele łączą i mogą być początkiem do zacieśnienia sąsiedzkiej relacji.

Poznaj swoich sąsiadów – dlaczego warto?

poznaj swoich sasiadow

Nie mówiąc już o tym, że po prostu lepiej się mieszka mając przyjazne relacje z sąsiadami, to poznając swoich sąsiadów zarówno jedna, jak i druga strona odnosi z tego faktu wiele korzyści.

Po pierwsze znacznie bezpieczniej się mieszka. Jeśli Ciebie nie będzie przez dłuższy czas, zawsze możesz podrzucić klucze sąsiadowi i poprosić go o przypilnowanie mieszkania. Dodatkowo nie musisz się już martwić o kwiaty – sąsiad przyjdzie i podleje. Tym samym możesz się jemu odwdzięczyć, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Poznaj swoich sąsiadów, a wszystkim będzie bezpieczniej się żyło.

Po drugie, w życiu są różne sytuacje i może się zdarzyć, że będziesz potrzebował pomocy. Jesteś sam w domu i nie możesz znaleźć klucza. Możesz zadzwonić do sąsiada i poprosić o pomoc. A może masz awaryjną sytuację i musisz natychmiast z kimś zostawić dzieci. Poproś o przysługę sąsiada. Warto sobie pomagać wzajemnie. Nigdy nie wiemy, kiedy będziemy potrzebować pomocy. Utrzymujmy z sąsiadami przyjazne relacje, aby mieć pewność, że w sytuacji awaryjnej będziemy mogli liczyć na siebie wzajemnie.

Po trzecie łatwiej działać wspólnie niż w pojedynkę. Ty i Twoi sąsiedzi tworzycie wspólnotę. Razem decydujecie o wszystkich sprawach odnośnie waszego bloku czy osiedla. Dobre relacje sprawiają, że ludzie czują przynależność do danej wspólnoty. Poznaj swoich sąsiadów, a łatwiej będzie podjąć konstruktywne decyzje działając razem i mając na uwadze wspólne dobro mieszkańców. Jeśli wszyscy się izolują od siebie nawzajem, to nie czują żadnej więzi ze sobą. Wtedy ciężej jest podjąć dobre decyzje.

Nie czekaj i poznaj swoich sąsiadów już dziś

Nieważne czy dopiero się wprowadziłeś do swojego nowego mieszkania czy mieszkasz już w nim od dłuższego czasu. Poznaj swoich sąsiadów, bo każdy moment jest dobry. Niech od sąsiadów odgradza Cię tylko fizyczna ściana, nie buduj żadnych innych barier, otwórz się na innych ludzi. Ty i Twoi sąsiedzi żyjecie w miejscu, które wspólnie tworzycie. To od Was zależy jakość życia. Zróbcie wszystko, aby wszystkim mieszkało się jak najlepiej.

Komentarze (1)

  1. Bardzo przydatny artykuł! Ja właśnie przeprowadziłam się do nowego bloku i bardzo ubolewam, bo sasiedzi, których do tej pory poznałam sa bardzo zamknięci. Ale może minie trochę czasu i jakoś wszystko się ułozoy.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *