Na rynek wtórny mieszkań w Katowicach przełożył się ogromny wzrost cen mieszkań w tym mieście. Latem 2018 mieszkania tam osiągnęły aż o 25% wyższe ceny niż latem zeszłego roku! Skąd wzięła się taka hossa w tym mieście i czy warto podczas niej kupić mieszkanie?

Charakterystyka rynku wtórnego mieszkań w Katowicach

Katowice tak naprawdę zaistniały po I wojnie światowej, a szczyt swojej chwały przeżyły pod koniec komunizmu, gdy osiągnęły prawie 370 000 mieszkańców. Aktualnie w mieście mieszka na stałe mniej niż 300 000 osób. Średnia wieku mieszkańców stale rośnie, nie da się ukryć, że Katowice się starzeją. Mieszkań powinno więc być dużo. Faktycznie jednak Katowice były w czasach PRL mocno przeludnione, a na jedno mieszkanie przypadało więcej osób niż powinno. W dalszym ciągu rynek wtórny mieszkań w Katowicach to w dużej części to mieszkania w blokach z wielkiej płyty, czasami straszących wyglądem. Jest jednak też sporo mieszkań nowszych, z lat dwutysięcznych. Odpływ mieszkańców i apokaliptyczne przewidywania GUS sprawiły, że w Katowicach przez 3 ostatnie dekady nie budowało się zbyt wiele. Katowice wyrosły jednak w tym czasie na jeden z największych ośrodków finansowych i usługowych w Polsce. Przyciąga do siebie pracowników, przyjeżdżających w interesach i dzięki zdecydowanej poprawie wizerunku miasta – coraz częściej także turystów. Wszyscy oni potrzebują mieszkań na wynajem.

Katowice noc

Czy rosnące ceny na rynku wtórnym w Katowicach mają uzasadnienie?

Wystarczy porównać Katowice z innymi dużymi miastami w kraju. Metr mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie kosztuje ponad 4000 zł więcej niż w stolicy Śląska, ponad 3000 zł drożej jest w Krakowie czy Gdańsku. Drożej niż w Katowicach jest w Szczecinie i Łodzi. Nawet Lubelski rynek wtórny mieszkań jest droższy. Oznacza to, że mieszkania w Katowicach, mimo silnego wzrostu cen w ciągu ostatniego roku, są wciąż niedowartościowane. Oczywiście w pewnym stopniu wpływa na to ich średni standard, który nie zawsze jest najlepszy. Nawet uwzględniając ten czynnik, rynek wtórny mieszkań w Katowicach ma niższe ceny niż mogłyby one być. Sporo niższe. Szybki wzrost cen jest więc uzasadniony i choć może w przyszłości przerodzić się w bańkę inwestycyjną, póki co jest raczej naturalną (może tylko trochę spóźnioną) reakcją rynku. Należy założyć, że ceny będą w dalszym ciągu rosnąć, choć może w kolejnych latach już wolniej.

Co może zatrzymać hossę na katowickim rynku mieszkaniowym?

Aktualnie koniunktura na rynku mieszkaniowym jest dobra w całym kraju, ale istnieją też dla niej zagrożenia. Stopy procentowe prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch lat wyraźnie wzrosną, co odbije się negatywnie na kosztach kredytów, a pozytywnie na opłacalności lokat kapitałowych. Duża ilość oddawanych aktualnie nowych mieszkań (w Katowicach padają rekordy w tym zakresie) może też nasycić rynek, a spadająca liczba studentów zmniejszyć popyt na mieszkania pod wynajem. Wszystkie te rzeczy prawdopodobnie zdarzą się, ale nie spowodują spadku cen nieruchomości na katowickim rynku, ponieważ dzisiaj, w połowie 2018 roku, jest on po prostu niedowartościowany. Ze wszystkich dużych miast w Polsce obawa przed napompowaniem bańki spekulacyjnej w Katowicach jest póki co najmniejsza. Realnym zagrożeniem może być tylko przebudzenie się sąsiednich miast GOP. Jeśli sąsiadujące z Katowicami miasta wzorem stolicy województwa staną się istotnymi ośrodkami finansowymi i usługowymi, to mogą odciągać potencjalnych kupujących i najemców od samych Katowic. Wydaje się, że przynajmniej niektóre z nich mają ku temu predyspozycje.

Czy kupować mieszkania z rynku wtórnego w Katowicach?

Katowice miasto

Katowice zdają się dobrze rokować na kolejne kilka lat. Szukając mieszkania dla siebie warto zauważyć, że nie są to już te same Katowice co kilkanaście lat temu. Miasto jest bardziej zadbane, czystsze, z lepszą infrastrukturą i od razu widać, że są w nim w nim większe pieniądze. Łatwo znaleźć tu pracę, zarobki są dosyć wysokie. Wciąż nie jest miasto tak ładne jak np. Wrocław, ale już znacznie przyjaźniejsze dla mieszkańców niż kiedyś. Także chcąc przeznaczyć mieszkanie z rynku wtórnego pod wynajem warto rozejrzeć się po Katowicach. Mieszkań w kolejnych latach będą potrzebowali nie tylko studenci i pracownicy z innych regionów kraju, ale też osoby przyjeżdżające do Katowic zawodowo i rosnąca rzesza turystów. Oczywiście rosnąć będą też ich wymagania i mieszkania o niskim standardzie mogą nie doczekać się na najemców, a nawet jeśli takich znajdą, właściciel zaryzykuje otrzymanie negatywnej opinii, lub nawet żądanie zwrotu pieniędzy. Mieszkania o odpowiednim standardzie będą natomiast przynosiły wysokie przychody z najmu krótkoterminowego. Zarówno szukając mieszkania dla siebie, jak i traktując je jako inwestycję warto wziąć pod uwagę rynek wtórny mieszkań w Katowicach. Trzeba to tylko zrobić szybko, gdyż prawdopodobnie w ciągu 2019 i 2020 roku ceny znów znacznie wzrosną.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *