Osoby mające lub zamierzające mieć małe dzieci często zastanawiają się, jak najlepiej wybrać mieszkanie, by ich pociechy miały zapewnione dobre warunki. Oczywiście przy założeniu, że mają środki na to, by móc zdecydować się na mieszkanie inne niż to, które mogą kupić za najniższą cenę, bo nie da się ukryć, że każde udogodnienie kosztuje.

Czego faktycznie potrzebują dzieci?

Dzieci potrzebują tego samego co dorośli, tylko trudniej im oswoić się z myślą, że tego nie mają. Przestrzeń, estetyka, bezpieczeństwo, komfort, możliwość rozwoju, dobry dojazd – to wszystko wartości uniwersalne, potrzebne zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ci drudzy po prostu o tym zapominają.

Przestrzeń, czyli miejsce do zabawy i nauki

O ile kupienie znacznie większego mieszkania może wykraczać poza możliwości finansowe rodziców, o tyle kilka rozwiązań architektonicznych może wspomóc powiększanie przestrzeni życiowej dzieci. Na pewno należą do nich obecność balkonu, tarasu lub ogródka. Przyległości wpływają na cenę mieszkania w nieznacznym stopniu, a dają sporo miejsca do zabawy, które w dodatku łatwo sprzątnąć.

Dzieci szybko też nabierają potrzeby prywatności. Korzystniejsze jest więc mieszkanie dla rodziny z dziećmi, czyli o większej liczbie pomieszczeń, nawet gdyby miało ono tę samą powierzchnię. Najbardziej widoczna jest różnica między dużymi kawalerkami, a małymi mieszkaniami dwupokojowymi, ale przy większych lokalach też jest to widoczne.

Podwórko – przestrzeń dodatkowa i zacieśnianie więzi społecznych

W pewnym momencie trzeba pozwolić dziecku bawić się z rówieśnikami bez dozoru rodziców. Ułatwiają to zamknięte osiedla, wyposażone we własny plac zabaw dla dzieci. Można tam pozwolić bawić się nawet dzieciom w wieku przedszkolnym. Będzie to miało także taką zaletę, że dzieci spotkają rówieśników i nawiążą pierwsze samodzielne kontakty. Bardzo przyda im się to, gdy pójdą do szkoły podstawowej. Na takich osiedlach są właśnie nieruchomości przyjazne dzieciom.

Infrastruktura okolicy – edukacja i rozwój dziecka

Kupując mieszkanie dla rodziny z dziećmi warto sprawdzić, czy w pobliżu są żłobki i szkoły podstawowe, do których dziecko będzie mogło uczęszczać. Szkoły średnie mają mniejsze znaczenie, lepiej wybierać je zgodnie z zainteresowaniami i możliwościami nastolatka niż zmuszać go do wybrania najbliższej. Istotne są też miejsca, gdzie dziecko może doskonalić swoje pozaszkolne umiejętności: boiska, baseny, szkoły tematyczne i językowe, kluby sportowe, skateparki i inne. Przydatne mogą być też gabinety stomatologiczne i przychodnie pediatryczne.

Bezpieczeństwo Twojego dziecka

Aktualnie więcej rodziców przesadnie chroni swoje dzieci niż pozwala im na nadmierne ryzyko. Obie skrajności są niekorzystne wychowawczo, warto więc zadbać o to, by mieszkanie dla rodziny z dziećmi spełniało standardy bezpieczeństwa, samemu zaś powstrzymać się od nadopiekuńczości.

Zwróć uwagę na:

  • gniazdka elektryczne – powinny być zabezpieczone przed małymi dziećmi;
  • balkon i taras – muszą uniemożliwiać wypadnięcie bardzo małego dziecka;
  • klatkę schodową – dzieci trudno przekonać, by nie zbiegały ze schodów;
  • osiedle – z dziećmi nie chcesz mieszkać w niebezpiecznej okolicy;
  • urządzenia działające na terenie osiedla – dzieci są ciekawskie i mogą wykorzystać je niezgodnie z przeznaczeniem.

Estetyka mieszkania i osiedla

mieszkanie z dziecmi
Dzieci są bardziej od dorosłych wrażliwe na przygnębiające widoki. Dlatego maluje się ich pokoje w jasne barwy i przyozdabia plakatami lub fototapetami. Z tego samego powodu źle działają na nie:

  • mieszkania całkiem pozbawione ozdób, minimalistyczne,
  • osiedla pełne śmieci i zdewastowanych budynków,
  • szara, ponura okolica, pozbawiona zieleni,
  • mroczne, niepokojące klatki schodowe.

Najlepiej więc kupić mieszkanie z rozległym widokiem na park lub las, w ładnej okolicy i pięknym budynku. Jeśli to niemożliwe, warto przynajmniej unikać wyjątkowych szkaradzieństw.

Dojazd

Wbrew pozorom dzieci potrzebują dobrego dojazdu równie mocno jak ich rodzice. Nie podróżują po prawdzie własnymi samochodami, ale chcą spotkać się z kolegami i koleżankami, uczestniczyć w życiu grupy. Warto więc pomyśleć o lokalizacji zarówno pod kątem dojazdu samochodem (np. podwiezienie dziecka na lekcje francuskiego), jak możliwości dotarcia do istotnych dla dziecka punktów pieszo, rowerem i komunikacją miejską. Dziecko, które ma zbyt daleko do szkoły i znajomych, w praktyce staje się więźniem własnego domu i jest całkowicie zależne od tego, czy rodzice mają czas go podwieźć.

Najważniejsze – nie przesadzać

Chęć zapewnienia jak najlepszych warunków bytowych dziecku jest jednym z podstawowych powodów, dla których Polacy kupują zbyt drogie mieszkania, zadłużając się często na 30 lat. Potem okazuje się, że oprócz kosztów kredytu są jeszcze koszty utrzymania dziecka. Rodzice pracują więc ponad swoje możliwości i w efekcie nie mają czasu, który mogliby poświęcić na wychowanie dzieci. Ten błąd mści się dosyć szybko – dzieci, które miały dobra materialne, ale brakowało im kontaktu z rodzicami nie czują się z nimi związane i nie chcą im pomagać, gdy Ci są już w podeszłym wieku.

Kupując mieszkanie trzeba więc uwzględnić potrzeby dzieci, ale nie kosztem kupienia mieszkania stanowczo zbyt drogiego.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *