Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie: „Czy warto kupić mieszkanie w wielkiej płycie?”, należy poznać wady i zalety mieszkań w wielkiej płycie. W tym artykule przybliżymy ten temat.

Mieszkania z wielkiej płyty nadal cieszą się olbrzymią popularnością na rynku nieruchomości. Większość z nich liczy już sobie kilkadziesiąt lat. Jakie są wady i zalety mieszkań w wielkiej płycie?

Wielka płyta to prefabrykowany, betonowy element konstrukcyjny, który wykorzystywano głównie do budowy budynków mieszkalnych w wielu krajach Europy w drugiej połowie XX wieku. W Polsce szczyt budownictwa opartego na technologii wielkiej płyty przypada na lata 70-te.

Żywotność budynków z wielkiej płyty była szacowana na 50-60 lat. Jeśli prognozy by się sprawdziły, to spora część bloków byłaby już do rozbiórki. Eksperci uspokajają i mówią, że nic nie wskazuje na to, by w najbliższych kilkudziesięciu latach mieszkańcy musieli opuścić swoje lokale. Wbrew powszechnej opinii budownictwo wielkopłytowe wcale nie traci na popularności. Oczywiście, jak każdy rodzaj technologii, tak i wielka płyta ma swoje wady, które warto jest poznać przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania w blokowisku.

Wady mieszkań w wielkiej płycie

Kto mieszkał w wielkiej płycie, albo chociaż odwiedzał znajomych czy rodzinę, ten wie, jakie są wady mieszkań w wielkiej płycie. Można się było o tym przekonać już na klatce schodowej. Bloki na ogół posiadają wiele pięter i dawniej były wyposażone w windę, która często ulegała awarii. Było to dość uciążliwe doświadczenie, szczególnie dla mieszkańców ostatnich pięter. Na szczęście obecnie w wielu miejscach windy zostały wymienione na nowe i nie ma powodów do obaw.

Wady mieszkań w wielkiej płycie to także małe pokoje i niefunkcjonalny układ. W zasadzie wszystkie ściany są ścianami nośnymi, zatem niewiele można zdziałać.

Wadą mieszkań w wielkiej płycie jest też akustyka, a w zasadzie jej brak. Dzięki temu można dokładnie poznać plan dnia sąsiadów zza ściany. Słychać, kiedy ktoś przemieszcza się w mieszkaniu, kiedy odkręca wodę i rozmawia. Podobnie jest z wentylacją. Wszystkie zapachy mieszają się na korytarzu albo przechodzą przewodami wentylacyjnymi do innych mieszkań.
Odnosząc się do dzisiejszych potrzeb i standardów, zapewne za największe wady mieszkań w wielkiej płycie uznaje się zbyt małą ilość miejsc parkingowych. W czasach, kiedy powstawały osiedla, tylko niewielka liczba mieszkańców mogła poszczycić się własnym autem. Dzisiaj praktycznie każdy ma własny samochód, a często na jeden lokal przypadają dwa auta.

Wady mieszkań w wielkiej płycie to także za małe balkony lub ich brak. Obecnie ludzie cenią sobie otwartą przestrzeń, a nowe mieszkania to zapewniają – posiadają duże balkony, tarasy lub małe ogródki.

mieszkanie w wielkiej plycie

Zalety mieszkań w wielkiej płycie

Niewątpliwie największe zalety mieszkań w wielkiej płycie to między innymi pełna infrastruktura. Osiedla budowane były od podstaw niczym małe miasta. Wprowadzając się na nowe osiedle, nie trzeba było się niczym martwić. Wszystko było na miejscu. Każde osiedle zostało zaopatrzone w sklep spożywczy, przedszkole, szkołę, przychodnię czy pocztę. Niewiele osób może zdaje sobie z tego sprawę, ale osiedla były planowane w tzw. formie zamkniętej. Budynki mieszkalne zaplanowano na zewnątrz osiedla, a w centrum znajdowały się wszystkie instytucje i usługi. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo – dzieci, aby dotrzeć do szkoły nie muszą przecinać ruchliwych ulic.

Zalety mieszkań w wielkiej płycie to również doskonała komunikacja z miastem. Obecnie nowe budynki mieszkalne powstają na obrzeżach miasta i ciężko o dobre połączenia, nie mówiąc już o braku choćby podstawowej infrastruktury. Mieszkając w wielkiej płycie na ogół nie ma problemu z dotarciem do żadnego punktu w mieście. W większości przypadków dostępne są dobre połączenia autobusowe i tramwajowe.

Inne zalety mieszkań w wielkiej płycie to sąsiedztwo terenów zielonych. Mimo że same bloki były bardzo ponure, to bogata zieleń wokół rekompensowała braki kolorystyczne.

Obecnie bloki z wielkiej płyty nie straszą już swoim wyglądem. Większość z nich jest po gruntownym remoncie. Budynki zostały ocieplone, pomalowane, a okna i winda wymienione. Zapewnione jest centralne ogrzewanie, przez co mieszkania są suche i ciepłe.

Czy warto kupić mieszkanie w wielkiej płycie?

Jeśli ktoś rozważa zakup takiej nieruchomości, to powinien wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety mieszkań w wielkiej płycie. Mieszkania na rynku wtórnym, w technologii wielkopłytowej są niekiedy znacznie tańsze od nowych mieszkań. Według różnych danych, cena za metr kwadratowy może być nawet 25% niższa niż za nowe mieszkanie o podobnym standardzie. Oczywiście należy wziąć pod uwagę stan techniczny mieszkania i całego budynku, trzeba się zastanowić, ile środków będzie trzeba przeznaczyć na remont. Jeśli mieszkanie jest w dobrym stanie i nie będzie wymagało znacznych nakładów finansowych, to w większości przypadków zalety mieszkań w wielkiej płycie przeważają nad ich wadami. Dlatego odpowiadając na pytanie „Czy warto kupić mieszkanie w wielkiej płycie?” odpowiadamy: Tak, ta opcja jest jak najbardziej do rozważenia.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *