Jakie są wady, a jakie zalety nieruchomości z rynku wtórnego? Żadne mieszkanie nie jest idealne. Warto przyjrzeć się bliżej cechom rynku wtórnego przed podjęciem decyzji o zakupie.

Szukając dla siebie nowego mieszkania, często zastanawiamy się, na jakim rynku szukać nieruchomości. Brać pod uwagę rynek pierwotny czy wtórny? Nowe mieszkania cieszą się sporym zainteresowaniem, jednak te z rynku wtórnego równie często brane są pod uwagę. Jak podjąć dobrą decyzję? Jakie mieszkanie wybrać? W tym artykule pod lupę weźmiemy mieszkania z drugiej ręki i dokładnie poznamy wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego.

Wady nieruchomości z rynku wtórnego

Na wady nieruchomości z rynku wtórnego składają się niewątpliwie dodatkowe koszty, jakich nie ponosimy w przypadku zakupu nowego mieszkania. Chociaż cena za mieszkanie z rynku wtórnego może być znacznie niższa niż w przypadku nowego mieszkania, to jeszcze nie należy zapominać o podatku. Nabywając nieruchomość z rynku wtórnego jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku w wysokości 2% wartości mieszkania. Dodatkowo, jeśli korzystamy z usług pośrednika nieruchomości, to także trzeba pamiętać o dodatkowych kosztach.

Wady nieruchomości z rynku wtórnego to także wszelkie możliwe oszustwa. To powoduje, że lepiej skorzystać z usług agencji pośredniczącej w sprzedaży, aby mieć pewność, co do bezpieczeństwa zakupu. Może się okazać, że nieruchomość obciążona jest hipoteką, że są w niej zameldowane osoby trzecie albo są jakieś ukryte wady. Korzystając z usług pośrednika nieruchomości mamy pewność, że zakup będzie bezpieczny.

Jakie są jeszcze wady nieruchomości z rynku wtórnego? Można jeszcze zaliczyć niezbyt atrakcyjną architekturę budynków oraz niefunkcjonalny rozkład mieszkania. Obecnie są inne standardy. Pomieszczenia są bardziej przestronne, a mieszkania posiadają duże balkony. Tym nie mogą poszczycić się starsze mieszkania.

Do zakupu mieszkania może zniechęć także niewielka ilość miejsc parkingowych. Obecnie nowe bloki maja duży parking albo garaż podziemny. Brak parkingu może być przeszkodą w podejściu decyzji o zakupie, szczególnie, jeśli przyszli mieszkańcy będą chcieli na co dzień korzystać z własnego środka transportu. Niewystarczający parking z pewnością można jako wady nieruchomości z rynku wtórnego.

Zalety nieruchomości z rynku wtórnego

Biorąc pod uwagę jedynie wady nieruchomości na rynku wtórnym, można zniechęcić się do zakupu. Na szczęście wady to nie wszystko, są jeszcze zalety nieruchomości z rynku wtórnego.

Na zalety nieruchomości z rynku wtórnego składa się między innymi stosunkowo niższa cena tych mieszkań. Mieszkania te są na ogół o kilka, a nawet kilkanaście procent tańsze niż lokale w nowo wybudowanych osiedlach. Ponadto trzeba pamiętać, że nabywając nowe mieszkanie musimy sami zadbać o wykończenie, co jest związane z dodatkowymi kosztami, nie mówiąc już o wyposażeniu mieszkania. Mieszkanie z rynku wtórnego jest na ogół odnowione i w pełni wyposażone. Dodatkowo zawsze jest możliwość negocjacji ceny, co w przypadku zakupu u dewelopera jest niemal niemożliwe.

mieszkanie

Na zalety nieruchomości z rynku wtórnego przypada również ich dostępność – niemal od ręki. Na nowe mieszkanie trzeba niekiedy czekać miesiącami, a te kupione bezpośrednio od właściciela może być dostępne w krótkim czasie – wszystko zależy, jak dogadamy się z właścicielem.

Większość osób największą wagę przywiązuje do lokalizacji, komunikacji oraz infrastruktury. Mieszkania z rynku wtórnego znajdują się na osiedlach, które powstały co najmniej kilka lat temu. To oznacza, że mają w pełni zapewnioną infrastrukturę, dobrą komunikacje i znajdują się bliżej centrum miasta. Nowe osiedla powstają już tylko na obrzeżach i minie dużo czasu, zanim wszystkie udogodnienia zostaną zapewnione. Świetne połączenia z całym miastem oraz dostępność najważniejszych usług to najważniejsze zalety nieruchomości z rynku wtórnego.

Sporym atutem uważanym za ważną zaletę mieszkań z rynku wtórnego jest sąsiedztwo terenów zielonych. Nieruchomości z rynku wtórnego znajdują się przeważnie w bardzo zielonych okolicach. Na nowych osiedlach minie kilka lat zanim zieleń w pełni się rozwinie.

Wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego – zestawienie

Nabywając nieruchomość na rynku wtórnym większość osób najbardziej obawia się oszustwa i ukrytych wad mieszkania. Rozwiązaniem będzie zatrudnienie pośrednika nieruchomości, który będzie służył fachową pomocą i zadba, aby zakup był w pełni bezpieczny. Jak każda nieruchomość, tak i mieszkania na rynku wtórnym mają swoje wady i zalety. To, na jakie mieszkanie się zdecydujemy zależy od naszych potrzeb, preferencji i budżetu, jakim dysponujemy. Podsumowując wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego można stwierdzić, że jeśli tylko zadbamy o bezpieczeństwo zakupu, to korzyści, jakie uzyskamy z mieszkania w mieszkaniu z rynku wtórnego są znacznie większe, niż ewentualne niedogodności.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *