Sprawne instalacje w mieszkaniu są niezwykle ważne. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się, że instalacje po prostu są i działają, że nie zawsze pamiętamy o wyjątkach od tej reguły. Warto więc sprawdzić instalacje w mieszkaniu przed zakupem.

Instalacja elektryczna – co musisz sprawdzić?

Aktualnie bez elektryczności ciężko się obyć. W większości nowych budynków instalacja elektryczna jest sprawna i przystosowana do potrzeb typowych użytkowników. Największe problemy pojawiają się w starym budownictwie wielomieszkaniowym. Bez pomocy fachowca można sprawdzić:

  • Gniazdka elektryczne – wystarczy do tego telefon i ładowarka. Po kolei można sprawdzić, czy po podłączeniu do gniazdka bateria się ładuje.
  • Bezpieczeństwo – nie trzeba być geniuszem, by zauważyć, że gniazdko elektryczne nie powinno być nad wanną. Jeśli widzi się gdzieś niezabezpieczone kable lub gniazdka, trzeba uwzględnić konieczność modernizacji instalacji elektrycznej.
  • Przepustowość sieci – nie zawsze istnieje możliwość sprawdzenia bez odpowiednich narzędzi, na próby może też nie zgodzić się dotychczasowy właściciel. Jeśli jednak pozwoli włączyć na chwilę wszystkie dostępne urządzenia elektryczne – warto to zrobić, by sprawdzić, czy wytrzymają bezpieczniki. Zwłaszcza w przypadku mieszkania w starym bloku.

Z jedną sprawą trzeba będzie uwierzyć na słowo – czy sama sieć w danej miejscowości nie sprawia problemów. Linie energetyczne w niektórych odległych wsiach i osiedlach pozostawiają nieco do życzenia. Bardzo trudno ocenić też samodzielnie czy w strukturze budynku nie ma awarii, która powoduje duże straty energetyczne.

Instalacja wodno – kanalizacyjna

Instalacja wodna i instalacja kanalizacyjna tworzą spójny i w założeniu kompatybilny system. Niestety dopóki działają, właścicielom nie przychodzi do głowy, że mogliby poświęcić czas i pieniądze na ich konserwację. Osobiście można sprawdzić:

  • Baterie – czy działają, czy leci zarówno ciepła jak i zimna woda, czy kurki dają się odkręcić. W razie potrzeby baterie można wymienić i nie jest to duży koszt. Jedynym problemem może być konieczność przerobienia instalacji z przystosowanej do baterii o dwóch kurkach (już prawie nieprodukowanej) na nowoczesną z uchwytem.
  • Jakość wody – twarda woda to raczej zasługa całej sieci wodociągowej i niewiele można z nią zrobić poza założeniem filtrów i petycją o modernizację ujęcia wody. Jeśli jednak w wodzie pojawiają się ślady rdzy lub zanieczyszczeń, winna może być instalacja wodna w samym budynku.
  • Odpływy – po spuszczeniu wody czy też uruchomieniu kranu, woda powinna szybko spływać do kanalizacji. Jeśli tego nie robi, warto wezwać hydraulika, który oceni, czy wystarczy przeczyścić odpływy (raczej niski koszt), czy raczej wymienić rury (wyższy koszt i bardziej czasochłonna praca).

instalacje

Instalacja gazowa

Instalacja gazowa nie nadaje się do sprawdzania samodzielnie. Można jedynie upewnić się, „czy działa”, uruchamiając podpięte do niej urządzenia (np. piec, kuchenkę). Natomiast jej szczelność i bezpieczeństwo powinien zdecydowanie sprawdzać fachowiec. Jeśli instalacja gazowa w budynku jest regularnie serwisowana (np. z ramienia spółdzielni), to raczej nie ma się czego obawiać.

Instalacja grzewcza – kłopot ze sprawdzeniem

Poza sezonem grzewczym sprawdzenie instalacji grzewczej jest praktycznie niemożliwe, tymczasem jest jest ona bardzo istotna w domach jednorodzinnych. W sezonie grzewczym można sprawdzić

  • Czy kaloryfery nagrzewają się równomiernie?
  • Czy możliwe jest uzyskanie odpowiedniej temperatury wewnątrz podczas mrozów na zewnątrz?
  • Czy działa regulacja temperatury?

Kupując dom na rynku wtórnym zdecydowanie warto też poprosić o rachunki za ogrzewanie z poprzednich lat. Niekiedy okazuje się, że instalacja gazowa jest bardziej opłacalna (jeśli gaz jest doprowadzony do działki) niż dalej korzystać ze starego i mało wydajnego pieca.

Ciekawym rozwiązaniem jest pompa ciepła, której utrzymanie kosztuje mniej więcej 1/3 tego co ogrzewanie elektryczne. Nie sprawdza się jednak dla osób lubiących bardzo wysokie temperatury (standardowe modele mogą podnieść temperaturę wewnątrz do ok. 20ºC, bez względu na warunki zewnętrzne.

Instalacje w mieszkaniu musisz sprawdzić przed zakupem nieruchomości. Jeśli widzisz coś, co wzbudza twoje wątpliwości, zdecydowanie wspomóż się opinią fachowca. Jest tańsza niż późniejsze remonty lub rachunki za ogrzewanie.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *