Zakup garażu położonego w centrum miasta to duży komfort, ale też znaczny koszt. Od tych tańszych na przedmieściach za 15 000zł do nawet 35 000zł za garaż w centrum dużego miasta. Ceny są proporcjonalne do cen samych mieszkań i dosyć wysokie. Pojawia się więc pytanie, czy warto kupić garaż.

Kupić czy wynająć?

Tam gdzie garaż można kupić za 35 000 zł, można go też wynająć za około 350 zł/miesiąc, czyli 1% wartości. Przelicznik jest zbliżony przy niższych kwotach, ale ceny wynajęcia garażu rzadko spadają poniżej 200 zł/miesiąc. Oznacza to, że przeciętnie płaci się za zakup garażu tyle, ile by się zapłaciło za około 100 miesięcy jego wynajmowania (8 lat i 4 miesiące). Należy jednak uwzględnić, że nawet kupiony garaż generuje pewne koszty (opłata eksploatacyjna do spółdzielni, podatek od nieruchomości, elektryczność, czasami inne opłaty). Wynoszą one zazwyczaj w przedziale 50-100 zł miesięcznie.

Uwzględniając koszty eksploatacji garażu powinien się on zwrócić (w stosunku do wynajmowania garażu przez ten czas) po około 10-12 latach użytkowania. W sumie szybciej niż mieszkanie.

Garaż czy miejsce parkingowe

Miejsce parkingowe pod chmurką jest w każdej lokalizacji znacznie tańsze od garażu. Zdarza się, że można je kupić także od dewelopera czy spółdzielni. Wówczas znajduje się niemal równie blisko co garaż, ale trudno traktować je jako równorzędny substytut.

Zakup lub długoterminowe wynajęcie miejsca na parkingu to oszczędzanie kosztem własnego samochodu i komfortu. W ostatnich latach takie rozwiązanie sprawdzało się nieźle ze względu na łagodne zimy. W perspektywie następnych 10-20 lat niemożliwe jest jednak porównanie opłacalności zakupu garażu i miejsca parkingowego. Trzeba by wliczyć koszty napraw samochodu i własnego straconego czasu.

Mając samochód, którego „nie szkoda” można założyć, że miejsce parkingowe opłaca się znacznie bardziej niż garaż tak długo, jak długo nie trzeba walczyć z wyładowanym akumulatorem lub zamarzniętymi drzwiami.

A może w ogóle nie kupować?

zakup garazu

Czasami właściciele mieszkań zakup garażu lub jego wynajęcie odkładają i próbują parkować gdzieś w okolicy. Tak naprawdę bardzo często oznacza to miejsca, gdzie parkowanie jest zabronione lub bardzo uciążliwe dla innych mieszkańców osiedla. Ewentualnie wiąże się z długotrwałym krążeniem po okolicy w celu znalezienia wolnego miejsca. Jest to nieekonomiczne i na pewno nieekologiczne.

Wszyscy codziennie trafiamy na samochody zaparkowane nie tam, gdzie być powinny i tracimy wiele czasu na ich ominięcie w ciasnych uliczkach. Co myślimy wówczas o ich kierowcach? Raczej nie chcielibyśmy dołączać do szanownego grona.

Bez garażu i bez samochodu?

Każdą osobę, która jest w stanie kupić mieszkanie, z pewnością stać również na samochód. Nie wszyscy jednak są święcie przekonani, że go potrzebują. W miastach, gdzie komunikacja miejska jest sprawna, można poruszać się nią znacznie szybciej niż własnym autem. To drugie generuje też spore koszty: paliwa, garażu, parkingów w miejscach, gdzie załatwia się codzienne sprawy. Najbardziej ambitni przesiadają się na rowery, ale i oni mają samochody, by móc odbywać dłuższe wycieczki. Potrzebują więc garaży i parkingów. A może nie? Teoretycznie samochód można parkować na obrzeżach miasta, gdzie łatwo o bezpłatne miejsce i potem do samego mieszkania dojeżdżać komunikacją. Na pewno jest to rozwiązanie oszczędne, tylko nie zawsze komfortowe.

Zakup garażu – wydatek, który warto ponieść

W kilku przedstawionych rozwiązaniach słowem-kluczem jest „komfort”. To nim kierujemy się wybierając samochód. Moglibyśmy jeździć autobusami, ale chcemy trochę wygody. Dlaczego więc narażamy się na spory dyskomfort parkując na zewnątrz? Trudno powiedzieć, ale nie wydaje się to logiczne. Zakup garażu jest kosztem 8-10 razy niższym niż zakup mieszkania, w dodatku zwraca się szybciej. Osoby, które zamierzają w danym miejscu mieszkać przez lata, zdecydowanie powinny zakupić wraz z mieszkaniem garaż.

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są symbolem *